Právě se nacházíte:

Vybíráme visací zámek

Možná s ním zavíráte šatní skříňku v práci, bednu s nářadím, zahradní kůlnu, dřevník na chalupě… Visací zámky jsou asi nejznámějším a nejvyužívanějším typem zabezpečení. A ačkoliv jde o poměrně univerzální bezpečnostní prvek, najdeme mezi nimi velké rozdíly. Jak vybrat ten správný „visáč“ a co vše si pohlídat?

Materiál a povrchová úprava

Odolnost zámku se odvíjí především od kvality použitého materiálu. Pokud chcete, aby zámek něco vydržel, sáhněte po takovém, který je vyrobený z oceli, zinku nebo pevné slitiny. Rozhodně se vyhněte visacím zámečkům z hliníku – jsou sice lehké, ale vzhledem k materiálu zároveň snadno překonatelné. A barevné plastové varianty, na které také můžete v nabídce obchodů narazit, pak rovnou nechte dětem na hraní. Materiál ovlivňuje i životnost zámku. Pokud má být umístěný venku, zvolte takový, který má povrchovou nerezavějící úpravu, je přímo určen do extrémních podmínek a nevadí mu tak voda, mráz ani prach.

Typ oblouku

Každý visací zámek se skládá z těla a oblouku. Ten může mít mnoho podob a zpracování a je jen na vás, jaký typ zvolíte. Skvělou vychytávkou jsou oblouky otočné o 360°, které ulehčí manipulaci se zámkem v úzkých prostorech. V hůře přístupných místech se bude hodit také zámek s prodlouženým obloukem, díky němuž nemusíte používat k uzamčení ještě řetěz. „Oblouk zámku by měl být vyroben z kvalitního, kaleného materiálu o průměru min. 8 mm, který zaručí odolnost proti přeřezání, vypáčení či přestřihnutí. Ještě vyšší ochranu pak poskytují zámky s obloukem krytým přímo v těle,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Speciální zámky

Pod označením visací zámek si drtivá většina z nás představí klasické tělo s obloukem a otvorem na klíč na spodní straně. I mezi visacími zámky ovšem najdeme takové, které mají speciální využití. Zámek tak může mít místo oblouku lanko, které je ohebné a usnadní manipulaci, nebo číselný kód nahrazující klasický klíč. Typickým příkladem jsou tzv. TSA zámky, které slouží k uzamčení zavazadel na letištích a jejich následnému snadnému otevření letištním personálem bez poškození kufru.

Pokud chcete být upozorněni na jakoukoliv manipulaci se zámkem, můžete si zakoupit ten s vestavěným alarmem, využívajícím pohybové čidlo. Milovníci moderní techniky zase ocení visací zámky otevírající se pomocí otisku prstu.

Třídy a normy

Stejně jako u jiných typů zámků i u visacích platí, že certifikace je sázka na jistotu. Kvalitní a spolehlivý zámek poznáte mimo jiné podle toho, že splňuje technické normy a prodejce je tento fakt schopný doložit. A jaké označení hledat? Všímat byste si měli zkratek EN 1627 a EN 12320, či EN 1303 které dokládají, že zámek prošel nezávislým testováním. V rámci certifikace pak může patřit do jedné ze tříd odolnosti. „U visacích zámků bychom měli sáhnout po produktech v druhé, třetí, nebo nejlépe čtvrté třídě odolnosti.  Takový zámek už běžný amatérský zloděj jednoduše nepřekoná a riziko krádeže se tím výrazně sníží. U profesionálních zlodějů navíc platí, že kvalitní zámek poznají na první pohled. Kvalitní zabezpečení je tak odradí od pokusů o vloupání už při obhlídce objektu. Podobná pravidla platí i u cylindrických vložek.“ dodává Petr Neuvirt z Tokozu.

Designové zámečky

I do oblasti zabezpečení zvolna pronikají barvy a vzory, a můžete tak zakoupit visací zámky s různými moderními i klasickými motivy. Ocení je hlavně děti a teenageři, kteří je využijí na školní skříňky, do šaten na kroužcích nebo na uzamykání drobností v pokoji. Ani designový zámeček by ale neměl představovat kompromis, co se použitého materiálu nebo mechanismu týče. Vybírejte proto takové, které si provedením nezadají s „klasickými“ visacími zámky a jediným rozdílem je opravdu jen barevný vzhled. Odstrašujícím příkladem rádoby zámečků bez reálného zabezpečení jsou tzv. „love locks“, které připevňují páry na mosty nebo jiná místa ve městech.

Za stovku i za tisíc

Mezi visacími zámky existují velké cenové rozdíly, které ovlivňuje především použitý materiál, kvalita provedení a mechanismu, ale i to, zda je produkt certifikovaný. Zámky v ceně do stokoruny tak rozhodně nebudou vhodné k uzamčení dveří, sklepa či vrat.

Pokud chcete bezpečnostní zámek s certifikací, je třeba počítat s částkou v řádu vyšších stokorun až tisíce. Vždy vybírejte u ověřených prodejců a vyhýbejte se podezřele levným nabídkám z tržnice či zahraničních e-shopů. Necertifikovaný zámek se může zaseknout, přestat fungovat a zloděj se přes něj snadno dostane. A pokud pojišťovna zjistí, že jste vstup nezabezpečili adekvátně, může výrazně zkrátit pojistné plnění.