ČSSD chce jednotněji vystupovat k Rusnokovi, rozhodne 6. srpna

Sociální demokraté se snaží sjednotit své vystupování v médiích k případné podpoře vlády Jiřího Rusnoka. O lepší komunikaci uvnitř strany jednalo v tomto týdnu její grémium. Nemělo by tak již docházet k tomu, že jednotliví členové vedení prezentují různorodá stanoviska vůči úřednickému kabinetu. O postoji k němu diskutovalo i předsednictvo ČSSD, definitivně jasno chce strana mít 6. srpna.

"Vláda má možnost využít ten čas, který ČSSD svým rozhodnutím dnes poskytla," uvedl Sobotka po jednání předsednictva. "Budou nás zajímat programové cíle, to, co chce prosazovat Rusnokova vláda," dodal. Sociální demokracie bude chtít vědět, zda bude program v rozporu s cíli ČSSD či ne. Sobotka podotkl, že pro jeho stranu je nepřijatelný ministr financí Jan Fischer. "Znemožnil se do té míry, že by už neměl být ministrem financí," uvedl s tím, že to je jasné stanovisko ČSSD pro Rusnoka.
 
V posledních dnech z ČSSD zaznívaly rozličné názory na možnou podporu kabinetu - od vstřícných až po velmi kritické. Statutární místopředseda strany Michal Hašek hovořil o třech podmínkách, které pro úřednickou vládu má, šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka zase o trojici kritérií, podle nichž se chce rozhodovat.
 
Hašek na pondělním setkání s Rusnokem mezi trojicí podmínek zmínil soulad vládního programu s programem sociální demokracie, pokračování rozhovorů o předčasných volbách a vysvětlení financování prezidentské kampaně Jana Fischera. Sobotka hovoří o těchto kritériích: prospěšnost vlády pro občany, zachování principů parlamentní demokracie a prostor pro realizaci sociálnědemokratické politiky.
 
Nejednotnost v komunikaci strany, která je v médiích často prezentována jako rozdělená, přičítá místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek začátku prázdnin a dovolených. "Ve chvíli, kdy se všichni rozjeli a poměrně na dost velké vzdálenosti, tak najednou se projevilo to, že jsme nebyli dohodnuti, a možná ti dotyční si mysleli, že jsou v souladu, ale vlastně se ukázalo, že se to začíná divergovat ty postoje. Takže jsme se znovu sešli a řekli jsme si, že takhle to nejde," uvedl ke středečnímu jednání grémia.
 
Na něm se představitelé strany dohodli na zlepšení vzájemné komunikace a nepřenášení vnitřní debaty na veřejnost do doby, než bude jasné společné stanovisko. "My z toho letního provozu se musíme dostat do režimu, kdy normálně pracujeme a koordinujeme se," řel ČTK Zaorálek. Podle něj není možné, aby každý, bez předchozí domluvy, říkal své "volné letní názory".  
 
Podle Zaorálka s tím souhlasili všichni členové grémia. "Nebyl nikdo, kdo by nezpochybňoval to, že to, že jsme každý zveřejňovali svoje podmínky a kritéria, nebylo šťastné, protože to vytvořilo dojem, že si každý jedeme jiným vlakem jinam."
 
Kritikům kabinetu uvnitř ČSSD vadí, že nevznikl na základě voleb a z vůle parlamentu a že se podle nich nedostatečně distancoval od politiky předchozí vlády ODS, TOP 09 a LIDEM. Ohrazují se také proti jeho personálnímu složení. Podpůrci zase Rusnokův tým vidí jako možnou cestu k předčasným volbám nebo způsob jak zabránit návratu středopravé koalice.
 
To, že bude nakonec strana ve svém postoji vůči Rusnokově vládě jednotná, slibují v podstatě všichni její vedoucí představitelé. Závěrečné stanovisko má padnout jen nedlouho před hlasováním o důvěře, které by se mělo uskutečnit kolem 8. srpna.
 
"Ta diskuse bude ukončena 6. srpna, kdy se sejde předsednictvo strany společně s poslaneckým klubem, a pak předsednictvo strany přijme rozhodnutí," řekl k tomu dnes Sobotka. Podle něj díky tomu bude mít ČSSD prostor, aby se seznámila s programovým prohlášením vlády a jednala s jejím předsedou. Dosavadní postoj svých poslanců ke kabinetu hodnotil Sobotka ve čtvrtek jako spíše kritický.
 
ČSSD nejprve usilovala o rozpuštění Sněmovny a nové volby, to se jí nepodařilo.
 
zdroj: ČTK