Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Prodej nových bytů v Praze byl v roce 2011 nejvyšší za poslední 4 roky. Prodalo se téměř 3 500 bytů.

3. 01 2012 | Nejvíce nových bytů za poslední 4 roky se vloni prodalo v Praze. Developeři v projektech s 50 a více byty prodali 3 455 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 28,4 %. Jasným stimulem poptávky bylo zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 % od 1. ledna letošního roku.

Vyplývá to z nejnovější analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která detailně monitoruje pražský rezidenční trh již šestým rokem. Celkový počet 3 455 prodaných bytů v novostavbách se z hlediska dlouhodobého vývoje nejvíce blíží roku 2008. Tehdy se v Praze prodalo 3 409 nových bytů. 

„Úplně opačný je ale vývoj z hlediska jednotlivých čtvrtletí. Zatímco v roce 2008 bylo ještě první čtvrtletí pozůstatkem realitního boomu a ve všech dalších kvartálech pak prodeje postupně klesaly, vývoj v roce 2011 můžeme rozdělit na dvě poloviny. V prvním pololetí prodeje přibližně odpovídaly trendu předchozího roku, ve druhém ale došlo ke skokovému nárůstu. To byl právě efekt zvyšování DPH,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. 

Jak se developeři vyrovnají s novou realitou?
Hektický závěr loňského roku logicky implikuje otázku, co můžeme z hlediska developerského trhu očekávat v roce letošním? Je pravděpodobné, že došlo k určitému předzásobení poptávky ve snaze byt koupit a profinancovat ještě s 10% DPH.

Ukazuje se, že očekávání některých developerů, kteří si od zvýšení DPH slibovali především doprodání stovek dokončených a reálně neprodejných bytů, byla lichá. Poptávka se chovala racionálně a na odbyt šly především byty s vhodně nastavenou cenou, tedy v drtivé většině případů do 50 tisíc Kč za metr čtvereční vč. DPH,“ přibližuje Evžen Korec a pokračuje: „Nyní bude zajímavé sledovat, jak se developeři poperou s novou realitou. Pokud někdo v koutku duše doufal, že se díky DPH budou opakovat nejlepší léta realitního boomu, tak musí být zklamán. Trh ukázal, že přirozená úroveň poptávky po novostavbách v Praze je někde okolo hranice 3 000 bytů ročně.“

Letošní rok proto bude podle Evžena Korce především ve znamení boje největších developerů o tržní podíly. Na poptávku přitom budou působit navzájem protichůdné stimuly – na jedné straně předzásobení z konce loňského roku a možné obavy o vývoj ekonomiky, na straně druhé ale další plánované zvyšování DPH na minimálně 17,5 % a také končící proces deregulace nájemného.

„Pokud jde o mne, jsem spíše optimistou. Myslím, že od druhého čtvrtletí se lidé znovu budou soustředit na DPH a její další plánované zvýšení. Tolik bytů, jako vloni, se letos asi neprodá, ale hranici 3 000 prodaných bytů by prodeje i v letošním roce překročit měly. Meziroční pokles odhaduji na maximálně 10 %,“ uzavírá Evžen Korec.

 

Diskuse

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO