ČR má třetí největší výkon solárních elektráren na obyvatele v EU

Česko má v přepočtu na obyvatele třetí největší instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Evropské unii. Vyplývá to ze statistik Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA), podle kterých mají větší výkon na obyvatele pouze solární elektrárny v Německu a v Itálii. V Česku se ale tento týden objevilo podezření, že výkupní ceny fotovoltaické elektřiny byly stanoveny nad rámec zákona, což mohlo způsobit škody za desítky miliard korun. 

V Česku byly k rozvodné síti ke konci roku 2011 připojeny solární elektrárny s instalovaným výkonem 1959 megawattů. To představuje výkon 185,4 wattu na jednoho obyvatele. Největší výkon solárních elektráren v EU má Německo, instalováno tam je 24.678 megawattů, což představuje 302,8 wattu na obyvatele. Následuje Itálie s celkovým instalovaným výkonem 12.754 megawattů, což je v přepočtu na obyvatele 212,6 wattu. 

Kromě Německa je v zemích sousedících s Českem výrazně nižší výkon solárních elektráren než v ČR. Slovensko má instalovaný výkon fotovoltaik 468 megawattů, což představuje 85,1 wattu na obyvatele. V Rakousku činí výkon 176 megawattů, tedy 20,9 wattu na obyvatele. V Polsku činí výkon instalovaných fotovoltaických elektráren tři megawatty, což znamená 0,1 wattu na obyvatele. 
    
V Česku je nejvíc solárních panelů instalováno v Jihomoravském kraji. Celkem se jich zde nachází 2,2 milionu, jejich souhrnný instalovaný výkon podle společnosti Aquatest dosahuje 447 megawattů. Následují Jihočeský a Středočeský kraj, v každém z nich je instalováno téměř 1,2 milionu panelů o celkovém výkonu zhruba 237 megawattů. Naopak nejméně fotovoltaických elektráren je v Karlovarském kraji, kde 66.000 panelů má instalovaný výkon 13 megawattů. 
    
Přestože se nejvíce elektřiny ze slunečního záření vyrábí v Jihomoravském kraji, tři největší solární elektrárny se nacházejí v Čechách. Největší výkon v ČR má komplex Ralsko Ra 1, který leží v okrese Česká Lípa a který provozuje energetická společnost ČEZ. Komplex spojuje čtyři elektrárny, jejich souhrnný instalovaný výkon je 38,3 megawattu. 
    
Druhá největší solární elektrárna v Česku se nachází u Nové Vsi v okrese Mělník. Zařízení s instalovaným výkonem 35,1 megawattu provozuje společnost FVE CZECH NOVUM. Třetí největší solární elektrárna leží u Ševětína nedaleko Českých Budějovic, její výkon činí 29,9 megawattu a provozuje ji také ČEZ. 
    
Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12.150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl. 
    
Podpora výroby ze solárních zdrojů v ČR byla větší než v Německu. I tam ale letos parlament rozhodl o snížení příspěvku velkým producentům o 30 procent na 13,5 eurocentu na kilowatthodinu (3470 Kč/MWh). 
    
Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK