Změny daní i vyrovnání s církvemi se chystá Opozice odmítnout

Opoziční strany podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří Senátem vrácený vládní balíček daňových změn, znamenající zvýšení daně z přidané hodnoty. Novinářům to řekli zástupci ČSSD a KSČM, jejichž strany odmítají i návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Zástupci Věcí veřejných hodlají podle svých slov ve vystoupeních na dnes zahajované sněmovní schůzi "vystavit vysvědčení" vládě, ve které ještě do letošního jara seděly.

S opětovným schválením balíčku daňových změn bude mít vláda problém, pro jeho přijetí nejspíš ruku nezvedne několik poslanců Občanské demokratické strany. Vláda k přehlasování Senátu potřebuje nejméně 101 hlasů. Premiér Petr Nečas (ODS) už dal najevo, že v takovém případě vláda identický návrh předloží znovu a spojí s ním žádost o vyslovení důvěry.

"Vláda nemá další mandát přijímat žádná zásadní politická, sociální a ekonomická rozhodnutí," poznamenal dnes předseda VV Radek John. Jeho straně vadí především nedávný náhlý konec policejního prezidenta Petra Lessyho, vláda jím prý zasadila úder nezávislosti policie a ohrozila demokracii. Poslanci VV chtějí na dnešní schůzi připomenout vše, co kabinet neřeší a pokusí se tak blokovat dnešní schůzi.
 
Daňové změny a ani církevní restituce nepodpoří podle očekávání ani opoziční ČSSD a KSČM. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka nařkl premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) z populistických předvolebních slibů, že nebudou zvyšovat daně. "Realita je jiná. Zvyšování DPH jednoznačně odmítáme," zdůraznil Sobotka.
 
Ekonomický odborník a poslanec KSČM Jiří Dolejš poznamenal, že jde už o čtvrté zvýšení DPH ve dvou volebních období za pravicových vlád. "Neustálé změny daňových zákonů vnášejí do podnikatelského prostředí prvky nestability," uvedl.
 
Daňový balíček podle Dolejše obsahuje i pozitivní změny, nelze ho ale pro nekoncepčnost podpořit a vláda má několik týdnů na přepracování návrhu státního rozpočtu. Komunisté volají po progresivní dani z příjmu, zavedení druhé sazby u firemních daní, po zdanění dividend a progresi majetkových daní.
 
Komunisté chtějí na jednání sněmovny otevřít i čerpání peněz evropských fondů a výměnu policejního prezidenta. U církevních restitucí bude KSČM navrhovat přerušení projednávání do doby, než sněmovní petiční výbor projedná petice proti vládní předloze.
 
zdroj: ČTK