Za ubodání bezdomovce půjde muž na 15 let do vězení

Za loňskou vraždu bezdomovce v bytě v Praze 9 si Bohumil Vorlíček odpyká 15 let vězení a podrobí se ústavní protialkoholní léčbě. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud. Verdikt, podle kterého opilý Vorlíček uřízl spřátelenému bezdomovci po hádce ucho a poté jej ubodal 28 ranami nožem, je pravomocný. Nezaměstnaný muž se vzdal práva na odvolání poté, co se ujistil, že mu lékaři za mřížemi spraví zuby.

Za vraždu provedenou zvlášť surovým způsobem hrozilo Vorlíčkovi 15 až 20 let odnětí svobody nebo i výjimečný trest včetně doživotí. "Tento případ je natolik specifický, že o výjimečném trestu není nutné uvažovat. Vzhledem k míře brutality by sice přicházela v úvahu spíše horní hranice trestní sazby, nicméně pan obžalovaný spáchal čin pod vlivem alkoholu, přičemž ze spisu je zřejmé, že se s alkoholismem pokoušel bojovat," uvedl předseda soudního senátu Stanislav Králík.
 
"Nikdy jsem nechtěl nikomu ublížit. Další protialkoholní léčení podstoupím rád," konstatoval pětapadesátiletý Vorlíček ve své závěrečné řeči.
 
Vražda se stala v Horoušanské ulici v bytě Vorlíčkovy sestry, který muž dlouhodobě obýval a v němž často hostil své známé bezdomovce. Jednoho z nich loni v listopadu po hádce nejprve opakovaně udeřil rukou do čelisti, čímž mu mimo jiné způsobil lehké krvácení do mozku. Poté mu odřízl boltec pravého ucha, který vyhodil z okna. Následně muže bodal a řezal do hlavy, rukou a nohou.
 
Vorlíček si na incident pamatuje jen částečně. Podle jeho advokátky ho k útoku zřejmě vyprovokoval nevděk ze strany bezdomovce, který Vorlíčka začal urážet.
 
Těžce zraněného muže nechal Vorlíček ležet v předsíni, kde ho zakryl lůžkovinami. Pobodaný zemřel až po desítkách minut, a to na následky šoku vyvolaného silným krvácením. Vrah mrtvolu po několika dnech zabalil do povlečení a igelitových pytlů a na kárce, kterou užíval při sběru papíru, tělo odvezl do příkopu u silnice, kde mrtvého pohodil.
 
Vorlíček byl v minulosti odsouzen za několik méně závažných trestných činů, přičemž všechny spáchal pod vlivem alkoholu. Dříve přitom vedl úspěšný život, studoval vysokou školu ve Švýcarsku, v zahraničí pracoval jako manažer v hotelech i na zaoceánských lodích, domluví se několika světovými jazyky. V důsledku jeho závislosti mu podle soudních znalců klesl intelekt do pásma spodního průměru. Dvakrát byl na léčení, pokaždé ale začal znovu pít. Znalci podotkli, že kdyby v léčbě pokračoval, k vraždě by pravděpodobně vůbec nedošlo.
 
zdroj: ČTK