Za miliardu dolarů dodá ČR Iráku 28 letadel L-159, většinu nových

Česká republika se dohodla s Irákem na dodávce 28 letounů L-159 v dvoumístné verzi. Uvedl to ministr obrany Alexandr Vondra s tím, že 24 letadel bude zcela nových, čtyři další z vlastnictví ministerstva obrany. Kontrakt má hodnotu zhruba jedné miliardy dolarů (asi 19,2 miliardy korun). Čeští odborníci se budou podle Vondry podílet také na výcviku iráckých pilotů, který by měl začít co nejdříve.

Premiér Petr Nečas (ODS) oznámení ocenil vyjádřením, že prodej L-159 do Iráku je velmi významný a má podporu celé vlády. Věří prý, že se kontrakt podaří úspěšně dokončit.

"Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme se dohodli na dodávce celkem 28 letounů L-159 iráckým vzdušným silám," řekl Vondra novinářům na mimořádné tiskové konferenci, kterou svolal po jednání s iráckým protějškem. Nové letouny podle něj budou vybaveny potřebnou výzbrojí, součástí dodávky má být i pozemní logistika a s ní spojený výcvik personálu.
 
"Na čem jsme se dnes dohodli, můžu nazvat prvním krůčkem," okomentoval vzájemnou spolupráci ve vojenství irácký ministr obrany Saadún Dulajmí. Ke konečnému uzavření kontraktu podle něj dojde v nejbližších týdnech.
 
První ze čtveřice už existujících letadel, kterými nyní disponuje armáda, bude předán sedm měsíců od vstupu kontraktu v platnost, uvedl Vondra. Nové stroje pro Irák začne vyrábět Aero Vodochody. Dodávky nových strojů by měly začít přibližně za dva roky. Irácká delegace vedená Málikím včera firmu navštívila. Její prezident Ladislav Šimek v prohlášení pro média zdůraznil, že Aero v minulosti Iráku úspěšně dodávalo letadla L-29 a L-39. "Teď chceme položit základy neméně úspěšné budoucnosti," podotkl podle tiskové zprávy, kterou firma poskytla ČTK.
 
Čtyři stroje z armádních zásob by měly sloužit k překlenutí období, než budou dodány zcela nové letouny. Zároveň na nich budou cvičit iráčtí piloti. "Jednoznačně chceme umožnit, aby co nejdříve mohl začít výcvik iráckých pilotů a na tomto výcviku se bude podílet také armáda České republiky," upřesnil Vondra.
 
Obrana nyní disponuje pěti dvoumístnými cvičnými bitevníky L-159. Jeden z nich získala jako kompenzaci za nedostatky v dodávce dopravních letadel CASA ze Španělska. Podle informací ČTK zřejmě dostane zpět i druhý stroj z výměnného obchodu s konsorciem EADS. Tyto dva vrácené stroje by podle mluvčího úřadu Jana Pejška mohly být odeslány do Iráku. Další dva dvoumístné letouny obrana nechá vyrobit z jednomístných verzí, které má uskladněny a nevyužívá je. Češi sami plánují mít v budoucnu osm dvoumístných bitevníků pro vlastní účely.
 
Nejsložitější částí vzájemných rozhovorů bylo vyjít vstříc iráckým požadavkům na co nejrychlejší dodávky letadel, uvedl český ministr. "Chápeme potřebu Iráku zajistit svou bezpečnost a mír v oblasti vlastními silami poté, co se stáhla cizí vojska," podotkl nicméně Vondra.
 
Agentura Reuters citovala mluvčího iráckého premiéra Núrího Málikího, který uvedl, že čtyři letouny získá jeho země zdarma. Podle Vondry začala jednání o kontraktu již před dvěma lety. Ministr obrany dnes na tiskové konferenci poděkoval premiéru Petru Nečasovi (ODS) za to, že osobně několikrát do rozhovorů vstoupil. Podle Vondry dnešní dohodě předcházela návštěva české delegace v Bagdádu, která se uskutečnila minulý týden pod vedením šéfa ministerského úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta a za účasti prezidenta Aera Vodochody Ladislava Šimka.
 
Pro českou stranu je to poprvé, co se podařilo letadla, která používají čeští vojenští piloti, udat v zahraničí.
 
Základní parametry dohody ještě doladí delegace technických expertů, která by měla do ČR z Iráku přicestovat velmi brzy, poznamenal Vondra. Pak bude kontrakt podepsán.
 
zdroj: ČTK