Za hlídání demonstrací proti vládě dostane pražská policie 15 mil.

Vláda včera podle informací ČTK schválila návrh ministra vnitra Jana Kubiceho na zvýšení rozpočtu pražské policie o 15 milionů korun. Potřebuje je převést uvnitř vlastní kapitoly, aby uhradil náklady spojené se zajištěním bezpečnosti, veřejného pořádku a plynulosti dopravy při protivládních demonstracích.

Největší protivládní demonstrace za posledních několik let, které se na pražském Václavském náměstí zúčastnily desetitisíce lidí, se konala 21. dubna. Podle předkládací zprávy k návrhu ministerstva se organizátoři netají tím, že v protestech hodlají pokračovat a chtějí dosáhnout "masovější účasti".

Protože je na obdobné demonstrace nutné nasadit velký počet policistů, žádá ministerstvo další prostředky. Na platy, konkrétně na přesčasy a pohotovost, by mělo být vyčleněno asi deset milionů korun.
 
Přes tři miliony by mělo stát pojistné, dva miliony pak budou určeny na běžné výdaje na pohonné hmoty, cestovné nebo stravné.
 
Vnitro v materiálu pro vládu napsalo, že vzhledem k napjaté finanční situaci, kdy musel úřad proti loňsku krátit svůj rozpočet, není schopna policie v rámci vyčleněných peněz tyto mimořádné výdaje pokrýt.
 
Úřad také žádal vládu o přesunutí zhruba 22 milionů v rámci svého rozpočtu, aby mohla policie nakoupit dopravní prostředky pro nově zřízenou pořádkovou jednotku v Ústeckém kraji. Nové vybavení si z těchto peněz budou moct po dnešním souhlasu vlády nakoupit také Útvar specializovaných činností a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
 
zdroj: ČTK