Vrchní soud znovu zamítl Rathovu stížnost proti vazbě kvůli útěku

Vrchní soud v Praze zamítl další stížnost poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) proti vazbě, ve které je kvůli obvinění z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. ČTK to dnes řekli jeho advokáti Adam Černý a Roman Jelínek. Důvodem je prý možný útěk kvůli hrozbě vysokého trestu. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Případ v těchto dnech projednává Krajský soud v Praze. Rath čelí obžalobě s dalšími deseti lidmi. Obvinění odmítá. Ve vazbě je již zhruba 15 měsíců. 

Podle Černého zůstal jediný důvod vazby, dříve to byla inteligence Ratha a možnost, že má v zahraničí někde ukryté prostředky. Advokát Jelínek uvedl, že další stížnost lze podat za 30 dní, nebo pokud se objeví nové skutečnosti. "To mohou být i výpovědi ostatních obžalovaných," řekl ČTK. 
    
Advokáti mohou požádat soud o propuštění klienta například, až budou všechny výpovědi ukončené. Zatím před soudem vypovídal Rath, někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, její přítel Petr Kott, manažer ve stavebnictví Pavel Drážďanský, jeho exkolega Tomáš Mladý a manažer zdravotnické firmy Martin Jireš. Slovenská podnikatelka Lucia Novanská vypovídat odmítla. Všichni obvinění odmítli, Novanská se podobně vyjádřila již dříve před policií. 
    
Jako jediná se ke korupci přiznala podnikatelka Ivana Salačová. Skupina podle ní upravovala tendry podle předem dohodnutých pravidel, aby vyhovovaly určité firmě. Soutěží se účastnily i další společnosti, které ale dělaly "křoví", aby vše vypadalo navenek v pořádku. Žalobce pro Salačovou navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest. Advokáti Ratha poukazují na to, že Salačová o Rathovi pouze spekuluje jako o příjemci úplatků, s jistotou to nepotvrdila. Nejvýrazněji se Ratha zatím zastal Jireš, který uvedl, že s Kottem, Pancovou a Novanskou žádné soutěže nevyhlašovali. 
    
Obžaloba viní skupinu 11 lidí z upravování zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví, které údajně provázela korupce. Rathovi hrozí ze všech 11 obviněných nejvyšší trest. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun. 
    
Státní zástupce Petr Jirát v obžalobě tvrdí, že Pancová s Kottem trestnou činnost koordinovali se souhlasem Ratha, kterého průběžně informovali. Trojice je dosud jako jediná z obžalovaných ve vazbě. Ratha zadrželi kriminalisté loni u domu Pancové s Kottem v Rudné u Prahy, podle spisu měl u sebe krabici na láhve vína, ve které bylo sedm milionů korun. Soud nařídil hlavní líčení zatím do konce října.
 
zdroj: ČTK