Vlastník Novy za tři čtvrtletí prohloubil ztrátu na 3,2 mld. Kč

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova, za tři čtvrtletí prohloubila ztrátu po zdanění na 173,3 milionu dolarů (cca 3,2 miliardy korun). O rok dřív vykázala ztrátu 43,3 milionu dolarů. Výnosy klesly o 12,7 procenta na 453,1 milionu dolarů. Konsolidované neauditované výsledky dnes ČTK oznámila CME. Analytik J&T Banky Pavel Ryska upozornil, že firma zveřejnila nejhorší ukazatele za posledních deset let. 

"Naše vedoucí podíly ve sledovanosti nám dávají silnou výhodu před naší konkurencí, čehož hodláme využít a zaměřit své úsilí na zpeněžení naší sledovanosti. Hlavní prioritou je zlepšení finančních výsledků v České republice," uvedl Christoph Mainusch, jeden ze dvou generálních ředitelů CME. Mainusch a Michael Del Nin na postu vystřídali Adriana Sarbua, který v srpnu rezignoval. 
    
V Česku výnosy CME do září i v samotném 3. čtvrtletí klesly. Za devět měsíců firma utržila 121,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy Kč), za samotné 3. čtvrtletí 39,4 milionu USD. 
    
V samotném třetím čtvrtletí vykázala CME ztrátu po zdanění 45 milionů dolarů, o rok dřív ztráta činila 18,4 milionu USD. Výnosy firmy za 3. čtvrtletí klesly o tři procenta na 135,8 milionu dolarů.
    
"Výsledky za třetí čtvrtletí byly nejhorší sadou čísel, kterou společnost představila za posledních deset let. Investory nezklamaly ani tak tržby, ale spíše hluboce záporný zisk před odpisy (EBITDA)," sdělil ČTK analytik J&T Banky Pavel Ryska. Příčinou je podle něj přetrvávající slabý zájem inzerentů v Česku a na Slovensku a masivní investice společnosti do programů, aby zvýšila svoji sledovanost. "K tomu se navíc přidaly náklady na restrukturalizaci firmy a výplata odchodného bývalým členům vedení," dodal analytik. Akcie na pražské burze po zveřejněných číslech dopoledne oslabily o 15 procent pod 98 korun za akcii. 
    
CME snížila celoroční výhled výnosů na 640 milionů dolarů až 650 milionů dolarů a čeká provozní ztrátu bez zahrnutí odpisů a amortizace (OIBDA) od 40 milionů dolarů do 30 milionu dolarů. Zohledňuje tak i předpoklad horších finančních výsledků v ČR a na Slovensku 
    
Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. 
 
zdroj: ČTK