Vláda projedná navýšení platových tabulek státních zaměstnanců

Vláda by dnes měla projednat nové platové tabulky, které navýší platy státních zaměstnanců o 3,5 procenta. Průměrné měsíční zvýšení by mělo činit asi 650 korun. Zatímco většině státních zaměstnanců by měly mzdy vzrůst od listopadu, zdravotníkům až od ledna. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý České televizi řekl, že je to proto, že platy zdravotníků nejsou financovány přímo ze státního rozpočtu.  

Ministerstvo práce a sociálních věcí v důvodové zprávě k návrhu nových platových tabulek už dřív připouštělo, že ve zdravotnictví může být růst platů už od listopadu problém. Jednak miliarda korun vyčleněná letos na mzdy nebude stačit i pro zdravotníky, jednak se peníze zdravotnictví dostanou do nemocnic pouze prostřednictvím úhradové vyhlášky. A ta se právě mění vždy až k 1. lednu, novelizovat ji v průběhu roku není možné.
 
Kabinet před několika týdny slíbil státním zaměstnancům, že dostanou od listopadu přidáno o 3,5 procenta. Někteří si pak přilepší znovu ještě od ledna. Celkem pětiprocentní nárůst proti současnému stavu by se měl týkat policistů, hasičů a dalších členů ozbrojených složek.
 
Vláda dále projedná návrh postupu zrušení druhého penzijního pilíře, který prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Lidé mohou přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. To zřejmě nebude možné od ledna 2016, své úspory by pak lidé měli dostat zpět do konce roku 2016. Druhá varianta počítá s rokem 2017.
 
Ministři by měli rozhodnout i o novele, která zavádí vyšší pokuty za opakované spáchání přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. V souvislosti s tím má vzniknout centrální evidence těchto přestupků.
 
Ministerstvo práce přijde na jednání s žádostí o dofinancování sociálních služeb. Poskytovatelé by si ještě letos mohli rozdělit půl miliardy korun, jinak hrozí, že budou muset omezit služby. Stejné ministerstvo předloží materiál navrhující novou podobu příspěvku v době částečné nezaměstnanosti, takzvaného kurzarbeitu.
 
Kabinet projedná i návrh ministerstva dopravy na vypsání výběrového řízení na zimní údržbu a opravy silnic první třídy za 1,3 miliardy korun. Celkem chce ministerstvo vypsat tendry na čtyřletou údržbu ve 21 oblastech v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině, což je zhruba třetina sítě silnic první třídy v ČR.
 
Vláda má na programu rovněž novelu energetického zákona, která ale bude pravděpodobně odložena na příští týden.
 
zdroj: ČTK