Vláda dál nemá kandidáta na eurokomisaře, prioritou je prý resort

Vládní koalice se ani dnes nedohodla na jméně českého kandidáta na eurokomisaře. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si strany daly termín najít ho do začátku vládních prázdnin v první polovině srpna. Ještě předtím chce vláda vyjednat resort, který by měl zástupce Česka v Evropské komisi na starosti.

"Naší společnou prioritou je vyjednat co nejlepší a nejefektivnější portfolio pro našeho budoucího komisaře tak, aby Česká republika měla zásadní vliv na další vývoj Evropské unie," uvedl na tiskové konferenci po schůzce koaliční rady předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
 
Jednat o něm vláda podle Sobotky chce hned po schválení nového šéfa Evropské komise. Europoslanci jím 16. července pravděpodobně zvolí lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera. "Bezprostředně potom budeme pokračovat v jednání s panem Junckerem o kompetencích budoucího českého komisaře," doplnil premiér.
 
Česko má zájem o řízení dopravy, průmyslu a podnikání, výzkumu a inovací, vnitřního trhu nebo energetiky. Podle Faltýnka dnes koaliční strany debatovaly o tom, zda tyto uvažované rezorty nerozšířit ještě o oblast regionální politiky.
 
Na tom, kdo by měl Českou republiku v příští komisi zastupovat, se ale ani tentokrát neshodly. Jako konečný termín na jeho vybrání si vláda stanovila začátek svých prázdnin. "Do vládních prázdnin bychom rádi, aby už koalice měla jedno jméno," uvedl Sobotka.
 
Lidovci na dnešní jednání koaliční rady přinesli návrh, že by se kandidátem na eurokomisaře mohl stát dlouholetý zkušený úředník z Bruselu Petr Blížkovský. Zbývající dvě koaliční strany tento návrh podle Sobotky a Faltýnka vzaly na vědomí, žádná diskuse se o něm ale dnes nevedla. ČSSD i ANO už před jednáním zopakovaly, že nadále trvají na svých kandidátech. Sociální demokraté prosazují na eurokomisaře bývalého ministra financí Pavla Mertlíka a ANO svého europoslance Pavla Teličku.
 
zdroj: ČTK