Veletrh Profesia days letos proběhl ve znamení změn na trhu práce

Letošní ročník veletrhů Profesia days a HR days probíhal ve znamení změn: transformace, kterou v současné době trh práce v České republice prochází. I když nezaměstnanost klesá na historicky nejnižší hodnoty, zájem o veletrh ze strany návštěvníků byl opravdu velký. Z ohlasu vystavovatelů vyplývá, že jejich stánky navštívilo mnoho relevantních uchazečů o práci. O co méně bylo těch, kteří práci aktuálně hledají, o to více lidí přišlo s tím, že by chtěli místo měnit a zjišťují, jaké možnosti se jim nabízejí.  

„V letošním roce se koncepce veletrhu trochu posunula – stále zůstalo poradenství a silná podpora pro ty, kteří hledají práci, ale zaměřili jsme se ve větší míře než v předcházejících ročnících i na lidi, kteří chtějí změnit práci nebo hledají nové impulzy pro svůj kariérní rozvoj,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Zvláště v programové části jsme věnovali velkou pozornost motivaci, prezentaci zajímavých podnikatelských projektů, prostor dostali i ti, kteří od základů změnili svou kariéru a rozhodli se živit tím, co je baví.“

Jaké změny zmíněné v úvodu jsme měli na mysli? S velkým poklesem nezaměstnanosti se lidé přestali bát o práci a jsou odhodlanější ke změnám ve svém kariérním životě. Zcela se změnila pozice čerstvých absolventů – zatímco ještě na začátku loňského roku bez praxe jen těžko hledali své první místo, nyní je firmy často oslovují už v průběhu studia. Zaměstnavatelé mění svou náborovou politiku, protože klasickým způsobem se jim nedaří oslovovat dostatek uchazečů. „Zvláště mladí lidé při hledání místa kladou velký důraz na „značku“ firmy – to, zda jde o dobře vnímanou společnost s pověstí dobrého zaměstnavatele,“ podotýká Zuzana Lincová. „Například řada firem se na veletrhu Profesia days prezentovala i svými výrobky, aby zvýšili svou atraktivitu pro potenciální zaměstnance.“

Velmi pestrá byla letos i odborná část veletrhu HR days. Zde se diskutovaly zejména problémy, které aktuální změny na trhu práce personalistům přinesly: jak oslovit nové zaměstnance, když klasické náborové prostředky nefungují, jaká jsou specifika generace, která nastupuje na pracovní trh, ale také například jak to vypadá se zaměstnáváním cizinců.

Veletrhy Profesia days a HR days proběhly pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí, hlavního města Prahy, EURES a Úřadu práce. Slavnostního zahájení dne 12. 10. se účastnili i jejich zástupci: JUDr. Jiří Vaňásek (MPSV), Ing. Radek Lacko (hl. m. Praha) a JUDr. Vojtěžka Nezvalová (ÚP Praha). Příští rok si pro účast na veletrzích rezervujte v kalendáři 25. - 26. říjen 2017.