Ve Sněmovně úspěšně prošel státní rozpočet prvním čtením

28. 11 2012 | Sněmovna dnes i přes nesouhlas opozice schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má klesnout proti schválenému letošnímu schodku o pět miliard na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky.  

Pro rozpočet v dnešním prvním čtení hlasovalo 79 ze 152 přítomných poslanců. Podpořili ho i nezařazení poslanci, například bývalý poslanec ODS Pavel Bém, zato bývalý poslanec ODS Michal Doktor se zdržel. Opozice hlasovala proti.

Nynější návrh rozpočtu předpokládá nižší hospodářský růst než původní předloha, kterou Sněmovna vládě na její žádost dříve vrátila k přepracování. Počítá ale také s daňovým balíčkem, jenž ještě nebyl schválen. Očekává se, že ho vetuje levicový Senát, a poslanci o něm tedy budou hlasovat znovu na prosincové schůzi.
 
Další čtení rozpočtu, kdy budou poslanci moci navrhovat přesuny peněz, by se mělo uskutečnit od středy 12. prosince. Závěrečné schvalování má být o týden později. Termín se ale může posunout; závisí na tom, kdy budou poslanci definitivně rozhodovat o daňovém balíčku.
 
Návrh rozpočtu nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Většina z nich kvůli němu zasedne už ve čtvrtek. Vydají doporučení k rozpočtům jednotlivých kapitol. Zdravotnický výbor navrhl už v úterý hospodářský plán schválit.
 
Opoziční ČSSD vládě vytýkala například to, že rezignuje na hospodářskou politiku, snaží se hlavně snížit schodek rozpočtu a nestará se o podporu zaměstnanosti ani o růst ekonomiky. "Pokud se podíváme na návrh rozpočtu, tak ten je absolutně pasivní a absolutně rezignuje na jakékoliv snahy v příštím roce s hospodářským propadem a s rostoucí nezaměstnaností cokoliv udělat," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
 
"Státní rozpočet zajišťuje prohloubení krize, místo aby ji řešil," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.
 
Rozpočtu se zastal poslanec ODS David Šeich, jenž ocenil, že schodek je pod třemi procenty HDP a je založen na reálnějším odhadu růstu ekonomiky než rozpočty v minulosti.
 
Sociální demokraté po schůzi prohlásili, že rozpočet nepodpoří, ale projednávání prodlužovat v souvislosti s možnou hrozbou rozpočtového provizoria nebudou.
 
Celkové příjmy návrhu rozpočtu jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů.
 
zdroj: ČTK

Čtěte více

Nájemní bydlení je na vzestupu, PSN proto připravuje velké projekty v Praze

V České republice chce většina domácností bydlet ve vlastní nemovitosti. Jenže za poslední dobu se kvůli vysokým cenám bytů a domů, menší dostupnosti hypoték, extrémní inflaci a stejně tak kvůli ...

Vyjádření starosty Ralska k záměru ministerstva obrany získat zpět letiště Hradčany

Bohužel se stalo to, čeho jsme se obávali. Nejprve ministerstva obrany a zemědělství zabránila dlouho chystanému převodu pozemků v bývalém vojenském prostoru Ralsko mezi Lesy ČR a Vojenskými Lesy ...

Rezidenční projekt Bohdalecké kvarteto má hotovou hrubou stavbu

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, dokončila hrubou stavbu energeticky úsporného projektu Bohdalecké kvarteto. Rezidenční areál zahrnuje 183 bytů se zdravým vnitřním ...

YIT v Česku poprvé s partnerem: do projektu Vesi Hostivař vstupuje RSJ Investments

Developerská společnost YIT poprvé v historii svého působení v České republice vstoupila do partnerství při financování svého projektu. Na realizaci rezidenčního areálu Vesi Hostivař se bude ...

Skupina Realism koupila pozemek v pražských Holešovicích. Připravuje zde nový bytový projekt

Letos na podzim koupila developerská skupina Realism pozemek o rozloze téměř 1 200 m2 v ulici U Měšťanského pivovaru, kde plánuje v následujících letech postavit bytový dům s podzemními ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO