V PARKU HLOUBĚTÍN VZNIKNE BUDKOSTROM: EDUKATIVNÍ PRVEK UPROSTŘED ZELENĚ

K prioritám projektů developerské společnosti JRD, která se věnuje výstavbě nízkoenergetického a pasivního bydlení, patří blízký kontakt a propojení s přírodou. Touto cestou se vydala i v případě projektů Ecocity Malešice a Park Hloubětín, v jejichž areálu vybudovala zelené relaxační zóny se vzrostlými stromy, lavičkami a herními prvky. Park v Malešicích realizuje po etapách v návaznosti na celkovou výstavbu, rozsáhlý park v Hloubětíně nedávno předala do rukou veřejnosti. Posledním detailem, který ho dotvoří, bude budkostrom pro ptáky, vyskytující se v této lokalitě.   

Energeticky pasivní projekt Park Hloubětín tvoří prostorný komplex tří bytových domů s několika komerčními prostory, který obklopuje zelený relaxační areál. Toto příjemné prostředí se vzrostlými stromy, lavičkami a dětským hřištěm skýtá příležitost k budování sousedských vztahů mezi rezidenty i lidmi z okolí, kteří do něj mají volný přístup. Na environmentálně šetrný postoj developera zde upomíná několik zajímavých detailů. V prvé řadě se jedná o stromky a keře z vlastní lesní školky JRD ve Vlašimi, jejichž názvy na speciálních domovních znameních se nachází u vchodů do jednotlivých domů. Dalším výrazným prvkem nového parku bude tzv. budkostrom. „Blízký vztah k životnímu prostředí chceme předávat současným i budoucím generacím. Právě proto jsme se rozhodli po konzultaci s ornitology vybudovat tzv. budkostrom s několika budkami pro místní sýkory, rehky či zvonky. Naši rezidenti a ostatní příchozí se tak budou moci seznámit se zde žijícími druhy ptáků a inspirovat se při výrobě jednotlivých druhů ptačích příbytků a způsobu jejich umístění a zavěšení,“ vysvětluje Jan Řežáb, majitel JRD.    
                  
S obdobnou péčí vzniká park u energeticky úsporného projektu Ecocity Malešice, který JRD buduje spolu s jednotlivými fázemi projektu. Park se vzrostlými stromy a keři postupně dotváří řada míst pro volnočasové aktivity rezidentů. „V minulém roce jsme dokončili dětské hřiště s prolézačkami, které letos doplnil přirozený val se skluzavkou a lavičkami. Ten jsme zrealizovali souběžně s kolaudací druhé etapy Ecocity Malešice. V rozšiřování parku však plánujeme nadále pokračovat. Vznikne zde například hřiště na cvrkání kuliček, altánek nebo komunitní zahrádky k společnému pěstování bylinek či zeleniny,“ komentuje Jan Řežáb, který zároveň dodává: „Přírodu se snažíme chránit i v okolí ostatních projektů. Mezi naše další aktivity z poslední doby patří například přesadba magnólie z místa připravovaného projektu Rezidence Červený dvůr. Tato dřevina potřebuje pro svůj růst specifické podmínky, které jsme jí tímto zajistili.“