V červnovém přestupním termínu přešlo nejvíc lidí k VZP

Nejvíc pojištěnců v posledním přestupním termínu přešlo ke Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), ale zároveň nejvíc klientů od ní také odešlo. Celkově nejvyšší nárůsty pojištěnců evidují Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Vyplývá to z tabulky přechodu pojištěnců, kterou má ČTK k dispozici. Přejít k jiné pojišťovně mohou lidé jednou za rok, vždy k 1. lednu následujícího roku, přeregistraci musejí provést nejpozději půl roku předem.

"V přeregistračním termínu do 30. června 2014 k VZP od jiných pojišťoven přešlo 39.535 klientů. Oproti loňsku, kdy k VZP přešlo 16.042 klientů, je to více než dvojnásobek," řekl ČTK mluvčí Oldřich Tichý s tím, že VZP se podařilo nejen víc lidí přilákat, ale také si jich víc udržet - zatímco loni od VZP odešlo přes 112.000 lidí, letos 70.426.
 
Celkově skončil nynější přeregistrační termín pro VZP poklesem klientů o 30.891, jde o rozdíl mezi nově příchozími a odchozími. I v tomto parametru jde oproti loňsku o zlepšení, tehdy výsledný úbytek činil 96.762 klientů.
 
Celkem by VZP měla mít k 1. lednu 2015 zaregistrovaných 5,946.184 klientů. Číslo nemusí být definitivní, může ho změnit demografický vývoj, tedy počty narození, úmrtí či příchody nových pojištěnců z ciziny.
 
Letošnímu přechodovému termínu předcházel velký boj pojišťoven o klienty. Navzájem si je přetahovaly, některé k tomu využívaly externích náborových firem. Ty přesvědčovaly pojištěnce například o tom, že jejich pojišťovna krachuje a měli by přejít. Řada klientů byla převedena jinam i bez svého vědomí. Nekalé praktiky omezil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Pojišťovny vyzval, aby na nábor klientů neplýtvaly penězi, jež platí najatým náborářským firmám. Nové klienty si mají pojišťovny získávat samy a ušetřené peníze mají dát na zdravotní péči.
 
zdroj: ČTK