Úsvit v kampani láká na zavedení přímé volby starostů

Úsvit přímé demokracie spojil kampaň k podzimním komunálním a senátním volbám s předložením ústavního zákona o přímé volbě a odvolatelnosti starostů a primátorů. Zároveň zahájil petiční akci za jeho přijetí, oznámil dnes při oficiálním zahájení kampaně předseda hnutí Tomio Okamura.

"Touto peticí chceme s podporou občanů apelovat na ostatní parlamentní strany, aby podpořily v Poslanecké sněmovně svým hlasováním námi navrhované změny směrem k větší demokracii a odpovědnosti politiků," uvedl Okamura.
 
Úsvit chce uzákonit také jasnou osobní hmotnou a trestní odpovědnost starostů a primátorů. K prosazení ústavních změn bude ve Sněmovně potřebovat hlasy 120 poslanců, sám jich má pouze 14. Bude potřebovat také ústavní většinu v Senátu, kde nemá ani jednoho zástupce.
 
Zavedení přímé volby starostů měla v programu bývalá koaliční vláda Petra Nečase (ODS), občanští demokraté se k tomu ale stavěli rezervovaně. Příslušný návrh TOP 09 a STAN proto kabinet loni odmítl. ČSSD se k návrhu také postavila odmítavě, KSČM byla naopak pro. Také předseda hnutí ANO Andrej Babiš loni v jednom z rozhovorů zavedení přímé volby starostů podpořil. Tento cíl má v prohlášení senátorský klub, v němž jsou zástupci KDU-ČSL.
 
Do letošních senátních voleb Okamurovo hnutí nominovalo deset kandidátů z 27 možných. Z více než 6000 obcí kandiduje ve 101. Okamura to zdůvodnil tím, že nebylo cílem postavit kandidátky všude, ale nominovat slušné lidi s dobrým renomé.
 
Kandidáti Úsvitu budou podle předsedy prosazovat radikální změnu proti dosavadní praxi obcí, které draze nakupovaly a lacino prodávaly svůj majetek. Budou se zasazovat mimo jiné o větší bezpečnost, dostatek míst v mateřských školách a na parkování a o čisté chodníky, uvedl Okamura. Pokud zastupitelé nejsou schopni bezpečí občanům zajistit, měli by na vteřinu letět ze svých teplých hnízdeček," dodal.
 
Pražský lídr hnutí Marek Černoch uvedl, že by se jako primátor hlavního města zaměřil na co nejrychlejší otevření tunelu Blanka, na zlevnění a zpřehlednění systému opencard a na metropolitní plán, který prý nyní mají na starosti nekvalifikovaní lidé. Zasadil by se o rozvoj kolejové dopravy v hlavním městě včetně vybudování rychlodráhy na ruzyňské letiště, o startovací byty pro mladé a seniorské byty a domy.
 
Úsvit svou kampaň zahájil na místě bývalého Stalinova pomníku, kde nyní stojí obří metronom. "Metronom po naší pravé straně odbíjí neúprosně čas současné politické reprezentaci," uvedl k tomu Černoch. Ručička metronomu se však během startu kampaně ani nepohnula.
 
zdroj: ČTK