Uplynulý víkend byl v tomto roce nejtragičtější, zahynulo 12 lidí

Nejtragičtější bilanci letošního roku zaznamenali čeští motoristé o uplynulém víkendu. Celkem si nehody podle policejních statistik vyžádaly 12 obětí. Nejvážnější byla nedělní havárie u Klášterce nad Ohří, kde zahynuli čtyři mladí lidé z Karlovarska a pátá dívka je v nemocnici ve velmi vážném stavu. Celkový počet obětí dopravních nehod se o letošních prázdninách zatím zastavil na stejných číslech jako v loňském roce, řekla ČTK mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Uplynulý víkend překonal smutnou statistiku z první poloviny prázdnin, kdy si o víkendu 21. a 22. července nehody vyžádaly deset lidských životů. V sobotu tehdy zahynulo dokonce osm lidí. Podle policejní mluvčí převažují nehody, kdy vozidlo nezvládne průjezd zatáčkou, dostane smyk a narazí do stromu nebo jiné pevné překážky.

Poslední víkend na oba dny připadlo shodně šest obětí dopravních nehod. V sobotu měly nejvážnější následky havárie ve Středočeském kraji, kde zemřeli celkem tři lidé. Těžká nehoda tří aut se stala na Benešovsku na hlavním tahu mezi Prahou a Táborem, zemřela při ní žena, další dva lidé byli zraněni. U Neratovic na Mělnicku o život v noci přišel čtyřiačtyřicetiletý cyklista, kterého srazilo osobní auto. Další oběť přibyla na Rakovnicku, kde v autě, které vyjelo ze silnice do pole, cestovalo pět lidí, a jeden zemřel při převozu do nemocnice.
 
V neděli u Klášterce nad Ohří srážku dvou aut nepřežili čtyři mladí lidé. Řidič Fordu Fiesta zřejmě při nájezdu z vedlejší silnice nedal přednost dodávce. V Ústeckém kraji jde o nejvážnější nehodu od jara 2010, místo, kde tehdy zahynuli rovněž čtyři lidé, je vzdálené jen osm kilometrů vzdušnou čarou. Tato mimořádná nehoda ovlivnila celkovou statistiku a měla na svědomí letos zatím nejtragičtější víkend, potvrdila Zatloukalová.
 
K vážným nedělním kolizím patřila například srážka na silnici R4 u Zalužan na Příbramsku, kde zemřela starší žena po nárazu osobního vozu do stromu. Tragicky dopadla i havárie traktoru, kdy zemřel 55letý muž, který svážel dřevo a na prudkém svahu se návěs i traktor převrhly.
 
Zvýšenou pozornost na českých silnicích policisté předpokládají opět na konci prázdnin, kdy řidiči často spěchají a zvýšený počet motoristů podle policejní mluvčí znamená také vyšší riziko na cestách.
 
Výběr dopravních nehod na silnici s nejméně čtyřmi oběťmi za posledních pět let:
 
Osm obětí:
13. února 2008 - Osm lidských životů si vyžádala dopravní nehoda na rychlostní silnici R7 u Panenského Týnce na Lounsku. Střetly se tam nákladní vůz, mikrobus a osobní automobil.
 
Šest obětí:
9. února 2011 - Při srážce dvou aut na rychlostní silnici R46 u Prostějova zahynulo šest lidí, z toho jedno dítě. Nehoda se stala poté, co jedno osobní auto přeletělo svodidla.
 
Pět obětí:
9. července 2010 - Nehoda dvou osobních vozů v Karviné si krátce po půlnoci vyžádala pět lidských životů. Na místě zahynuli tři muži a žena, pátý muž zemřel po převozu do nemocnice.
 
Čtyři oběti:
28. září 2007 - Mezi obcemi Supíkovice a Písečná na Jesenicku vylétlo ve vysoké rychlosti auto ze silnice a narazilo do stromů; čtyři mladí lidé zemřeli, další dva, včetně řidiče, byli těžce zraněni.
 
24. prosince 2007 - Nedaleko obce Samotišky na Olomoucku havarovala dvě auta plná mladých lidí, kteří jeli na půlnoční mši; tři lidé zemřeli na místě, čtvrtá dívka podlehla svým zraněním v nemocnici.
 
20. května 2008 - Na hlavním silničním tahu mezi Vrchlabím a Trutnovem u Rudníku vyjel ze silnice osobní vůz, který pak narazil do několika stromů; při nehodě zemřeli čtyři Poláci, řidič utrpěl těžké zranění.
 
30. srpna 2008 - V Nejdku na Karlovarsku vyjel osobní vůz Renault 19 z rovné silnice a narazil do stromu; ze sedmi cestujících ve věku od 10 do 39 let tři zemřeli na místě, čtvrtý později v nemocnici, zbylí tři utrpěli vážná zranění.
 
27. října 2008 - U křižovatky Koruna v Hradci Králové narazil osobní automobil Opel Omega do stromu; čtyři mrtví.
 
26. června 2009 - Na čtyřproudé silnici ve Starém Jičíně na Novojičínsku čelně narazil řidič Volva do osobního auta, v němž zahynula čtveřice Poláků; řidič Volva utrpěl těžké zranění.
 
19. dubna 2010 - Čtyři mrtvé si vyžádala nehoda nákladního a osobního vozu mezi obcemi Rokle a Vinaře na Chomutovsku. Po čelním střetu zahynula na místě čtyřčlenná posádka osobního automobilu Peugeot 309.
 
12. června 2011 - Čtyři lidé zahynuli při u Hluboké nad Vltavou, kde se srazil policejní vůz s osobním autem. Nehodu nepřežili dva policisté, eskortovaný muž a také devatenáctiletý muž z druhého auta.
 
8. září 2011 - Při srážce osobního a nákladního auta mezi obcemi Káranice a Obědovice na Královéhradecku zemřeli čtyři lidé, a jeden člověk se zranil.
 
28. května 2012 - Čtyři lidé zemřeli při nehodě Škody Octavie u na silnici z Dolního Sedla na Hrádek nad Nisou na Liberecku. Pátý členy osádky vozu byl těžce raněn.
 
12. srpna 2012 - Při dopravní nehodě u Klášterce nad Ohří zemřeli čtyři lidé z Karlovarska. Pátá dívka je v nemocnici ve velmi vážném stavu. Všem bylo mezi 17 a 18 lety. Jeli v malém Fordu Fiesta, jeho řidič zřejmě nedal přednost při nájezdu na hlavní silnici.
 
zdroj: ČTK