Sobotka nechce od Zemana shodný názor s vládou na konkrétní věci

Vláda, ministerstvo zahraničí a prezident Miloš Zeman jednají v klíčových oblastech české zahraniční politiky podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve shodě. Nelze ale od nich vyžadovat jednotný názor na jednotlivé situace. Sobotka to dnes řekl poslancům na dotaz předsedy ODS Petra Fialy, podle něhož je současná zahraniční politika nejednotná.

"Není přece možné požadovat, aby všichni měli na věc úplně stejný názor. Aby tady neexistovaly nuance, které jsou přirozeně také dány politickou orientací jednotlivých ústavních činitelů," uvedl předseda vlády. Podle něj je rozdíl v tom, zda klíčoví ústavní činitelé dělají odlišnou zahraniční politiku, anebo mají odlišné výroky nebo názory na konkrétní situace.
 
Za klíčové oblasti Sobotka označil členství v EU a v NATO. Podle něj neexistují žádné konkrétní příklady toho, že by zástupci státu při unijních jednáních nebo v rámci aliance vystupovali nejednotně.
 
Fiala namítl, že premiér podceňuje Zemanovy výroky ve vztahu k Rusku nebo Číně, nebo výroky náměstka ministra zahraničí Petra Druláka, který v minulosti označil havlovské pojetí zahraniční politiky, která kladla důraz na dodržování lidských práv, za chybné a škodlivé.
 
Předseda ODS připomněl, že Sobotka si chce se Zemanem o jeho výrocích promluvit. Premiér to potvrdil. "Logicky má (Zeman) své vlastní politické názory a priority, nicméně vidím jako úkol pro člena vlády, premiéra, ministra zahraničí dosáhnout lepší koordinace výroků pana prezidenta s výroky premiéra a ministra zahraničí," uvedl Sobotka.
 
ODS se tak až při interpelacích podařilo vyvolat ve Sněmovně debatu o zahraniční politice vlády a prezidenta, kterou chtěla při zahájení schůze prosadit jako samostatný bod. Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poukazovala na Zemanovo zářijové zpochybňování přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině, patřičnosti sankcí EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu a také na prezidentovu výzvu k finlandizaci zahraniční politiky Ukrajiny.
 
zdroj: ČTK