Smrk z lesů rodu Colloredo-Mansfeldů ozdobí Staroměstské náměstí

Pražské Staroměstské náměstí letos o Vánocích ozdobí smrk ztepilý z lesů rodu Colloredo-Mansfeldů. ČTK to dnes sdělila mluvčí pořadatelů vánočních trhů ze společnosti Taiko Hana Tietze. Smrk vyrostl u obce Holoubkov v západních Čechách. Organizátorům trhů ho věnoval zdarma Jeroným Colloredo-Mansfeld, který získal západočeské lesy v 90. letech v restituci.

Asi 28 metrů vysoký strom je zdravý, má pěkný vzhled a díky nově vybudované cestě je i dobře dostupný pro těžkou techniku. Nyní ho ještě zkoumají dendrologové z brněnské Masarykovy univerzity. "Díky tomu se dozvíme i jeho stáří. Když ho ale viděli, informovali mě, že by vše mělo být v pořádku," uvedl provozní ředitel společnosti Taiko Petr Hozák,.

 
Vánoční strom vyrostl těsně vedle železniční trati; okolí trati letos majitel pozemků čistil. "Tohoto krásného stromu mu ale bylo líto, nabídl nám ho. Byla by škoda, kdyby ho jen tak pokáceli na dřevo," uvedl Hozák.
 
Vánoční strom pokácí mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček 25. listopadu. Slavnostně se pak rozsvítí 1. prosince, kdy také začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí, které potrvají do 1. ledna. Trhy budou od 1. prosince do 13. ledna i na Václavském náměstí.
 
Vloni zdobil Staroměstské náměstí smrk ztepilý, který vyrostl v chatové osadě Poteplí v Malých Kyšicích na Kladensku. Byl starý 70 let a vysoký 29 metrů. Pro potřeby trhů na náměstí byl o sedm metrů zkrácen.
 
zdroj: ČTK