Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Sezóna na jablonecké přehradě začíná už příští týden

23. 05 2018 | Od 1. června oficiálně vstoupí jablonecká přehrada Mšeno do další letní sezóny. Provoz toalet, úklid, likvidace odpadu, služby vodních záchranářů, monitoring kvality vody a údržba mobiliáře stojí městskou pokladnu každoročně téměř 3 miliony korun. Koupací sezóna trvá oficiálně do 1. září.   

„Přehradu nám ostatní města právem závidí. Staráme se o ni a snažíme se ve spolupráci s dalšími subjekty, aby se zde lidé cítili příjemně a bezpečně, což má samozřejmě dopady do městského rozpočtu, ale domnívám se, že to jsou peníze účelně a dobře vynaložené,“ konstatuje primátor Beitl. Na přehradu se neplatí žádné vstupné, jediným výnosem je parkovné na parkovišti v ulici Za Hrází.

Vodní nádrž Mšeno je ve správě Povodí Labe. Město prostřednictvím technických služeb (TSJ, s. r. o.) a pracovníků veřejně prospěšných prací udržuje zeleň, cyklo a in-line stezky, sportoviště a dětská hřiště ve svém vlastnictví. Ve spolupráci s Povodím Labe a Krajskou hygienickou stanicí také bdí nad kvalitou vody. 

Psi do první přehrady v sezóně nesmí

Na veřejný pořádek, dodržování zákazu koupání psů a dalších zvířat v první přehradě, který platí od 1. 5. do 31. 8, i bezpečnost cyklistů dohlíží městská policie. Obecně závazná vyhláška o pohybu psů a jiných zvířat na veřejném prostranství platí od roku 2014.

„Vyhláška vychází vstříc jak majitelům psů, tak ostatním občanům. V období květen–září mohou psi využívat pouze II. a III. přehrad. V I. nádrži je v této době koupání psů zakázáno. Ve vyhlášce jsou také vyhrazeny plochy pro volný pohyb psů, ovšem včetně časového vymezení – v parku pod hrází a na Tajvanu se psi mohou bez vodítka proběhnout mezi 19:30 a 7:30, tedy ráno a večer,“ shrnuje vyhlášku primátor Beitl.

V době od září do dubna, kdy lidé přehradu ke koupání využívají zcela minimálně, mohou psi do vody i v první přehradě.

Vodní záchranáři

Záchranáři Vodní záchranné služby ČČK jsou během sezóny na přehradě denně od 9 do 19 hodin a v případě potřeby jsou připraveni poskytnout pomoc, dohlížejí také ale na dodržování zásad chování návštěvníků přehrady. Zásady i kontakty na záchranné složky jsou uvedeny na sedmi informačních tabulích kolem přehrady. V pěti bednách v jejich blízkosti jsou pak po dobu letní sezóny uložena lana a záchranné kruhy pro případ potřeby.

Sociální zázemí 

Statutární město Jablonec nad Nisou prostřednictvím TSJ udržuje osm veřejných toalet a čtyři sprchy. Toalety na Tajvanu jsou hlídané pracovníky veřejně prospěšných prací. Za užití toalet a sprch se neplatí, otevřené jsou od 8 do 20 hodin. Pokud se toalety nachází poblíž stánků s občerstvením, disponují jejich provozovatelé klíčem a hosté je mohou využívat i mimo tuto dobu. 

O úklid a likvidaci odpadků se starají Technické služby Jablonec nad Nisou. Kolem přehrady je nastálo rozmístěno 35 odpadkových košů. „Snažili jsme se vybrat takový mobiliář, aby byl co nejodolnější. Bohužel i přes bytelnost dva roky starých košů dochází poměrně často k jejich poškozování vandaly a musíme je opravovat,“ konstatuje náměstek pro ekonomiku a majetek města Miloš Vele. Na sezónu přibude 23 kovových konstrukcí na pytle na směsný odpad a stejně jako vloni i 10 konstrukcí na žluté pytle na plasty. 

Pozorní návštěvníci přehrady si všimnou, že došlo k přestěhování velkých oranžových kontejnerů, které sloužily pro potřeby TSJ a stály u cesty pod Povodím Labe a na druhé straně poblíž restaurace Rybářská bašta. Od letošního léta budou oba stát na městské ploše za městskou halou. 

Sportoviště 

Přehrada nabízí sportovní vyžití na vodní ploše i na suchu. Kromě plovoucích modrých plat, které slouží plavcům, je k dispozici i jedno molo pevně ukotvené u hráze mezi první a druhou přehradou. Na něm se v rámci festivalu Město plné tónů pořádá hojně navštěvovaný koncert na hladině.

Už od loňského roku postupně probíhá výměna laviček podél cyklo a in-line stezky na mšenské straně přehrady, v té souvislosti došlo také na jaře k opravě asfaltových povrchů. Asi nejzásadnější novinkou pro letošní rok je rozšíření dětského hřiště v ul. Za Hrází o prvky pro nejmenší děti za 300 tisíc korun. Nová je i skluzavka na hřišti Mšenská 56. 
 

 

Diskuse

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO