Sezóna na jablonecké přehradě začíná už příští týden

Od 1. června oficiálně vstoupí jablonecká přehrada Mšeno do další letní sezóny. Provoz toalet, úklid, likvidace odpadu, služby vodních záchranářů, monitoring kvality vody a údržba mobiliáře stojí městskou pokladnu každoročně téměř 3 miliony korun. Koupací sezóna trvá oficiálně do 1. září.   

„Přehradu nám ostatní města právem závidí. Staráme se o ni a snažíme se ve spolupráci s dalšími subjekty, aby se zde lidé cítili příjemně a bezpečně, což má samozřejmě dopady do městského rozpočtu, ale domnívám se, že to jsou peníze účelně a dobře vynaložené,“ konstatuje primátor Beitl. Na přehradu se neplatí žádné vstupné, jediným výnosem je parkovné na parkovišti v ulici Za Hrází.

Vodní nádrž Mšeno je ve správě Povodí Labe. Město prostřednictvím technických služeb (TSJ, s. r. o.) a pracovníků veřejně prospěšných prací udržuje zeleň, cyklo a in-line stezky, sportoviště a dětská hřiště ve svém vlastnictví. Ve spolupráci s Povodím Labe a Krajskou hygienickou stanicí také bdí nad kvalitou vody. 

Psi do první přehrady v sezóně nesmí

Na veřejný pořádek, dodržování zákazu koupání psů a dalších zvířat v první přehradě, který platí od 1. 5. do 31. 8, i bezpečnost cyklistů dohlíží městská policie. Obecně závazná vyhláška o pohybu psů a jiných zvířat na veřejném prostranství platí od roku 2014.

„Vyhláška vychází vstříc jak majitelům psů, tak ostatním občanům. V období květen–září mohou psi využívat pouze II. a III. přehrad. V I. nádrži je v této době koupání psů zakázáno. Ve vyhlášce jsou také vyhrazeny plochy pro volný pohyb psů, ovšem včetně časového vymezení – v parku pod hrází a na Tajvanu se psi mohou bez vodítka proběhnout mezi 19:30 a 7:30, tedy ráno a večer,“ shrnuje vyhlášku primátor Beitl.

V době od září do dubna, kdy lidé přehradu ke koupání využívají zcela minimálně, mohou psi do vody i v první přehradě.

Vodní záchranáři

Záchranáři Vodní záchranné služby ČČK jsou během sezóny na přehradě denně od 9 do 19 hodin a v případě potřeby jsou připraveni poskytnout pomoc, dohlížejí také ale na dodržování zásad chování návštěvníků přehrady. Zásady i kontakty na záchranné složky jsou uvedeny na sedmi informačních tabulích kolem přehrady. V pěti bednách v jejich blízkosti jsou pak po dobu letní sezóny uložena lana a záchranné kruhy pro případ potřeby.

Sociální zázemí 

Statutární město Jablonec nad Nisou prostřednictvím TSJ udržuje osm veřejných toalet a čtyři sprchy. Toalety na Tajvanu jsou hlídané pracovníky veřejně prospěšných prací. Za užití toalet a sprch se neplatí, otevřené jsou od 8 do 20 hodin. Pokud se toalety nachází poblíž stánků s občerstvením, disponují jejich provozovatelé klíčem a hosté je mohou využívat i mimo tuto dobu. 

O úklid a likvidaci odpadků se starají Technické služby Jablonec nad Nisou. Kolem přehrady je nastálo rozmístěno 35 odpadkových košů. „Snažili jsme se vybrat takový mobiliář, aby byl co nejodolnější. Bohužel i přes bytelnost dva roky starých košů dochází poměrně často k jejich poškozování vandaly a musíme je opravovat,“ konstatuje náměstek pro ekonomiku a majetek města Miloš Vele. Na sezónu přibude 23 kovových konstrukcí na pytle na směsný odpad a stejně jako vloni i 10 konstrukcí na žluté pytle na plasty. 

Pozorní návštěvníci přehrady si všimnou, že došlo k přestěhování velkých oranžových kontejnerů, které sloužily pro potřeby TSJ a stály u cesty pod Povodím Labe a na druhé straně poblíž restaurace Rybářská bašta. Od letošního léta budou oba stát na městské ploše za městskou halou. 

Sportoviště 

Přehrada nabízí sportovní vyžití na vodní ploše i na suchu. Kromě plovoucích modrých plat, které slouží plavcům, je k dispozici i jedno molo pevně ukotvené u hráze mezi první a druhou přehradou. Na něm se v rámci festivalu Město plné tónů pořádá hojně navštěvovaný koncert na hladině.

Už od loňského roku postupně probíhá výměna laviček podél cyklo a in-line stezky na mšenské straně přehrady, v té souvislosti došlo také na jaře k opravě asfaltových povrchů. Asi nejzásadnější novinkou pro letošní rok je rozšíření dětského hřiště v ul. Za Hrází o prvky pro nejmenší děti za 300 tisíc korun. Nová je i skluzavka na hřišti Mšenská 56.