Rathovu žádost o propuštění z vazby soud zamítl

Stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) zůstane ve vazební věznici. Okresní soud Praha-východ dnes zamítl jeho žádost o propuštění na svobodu, řekl novinářům státní zástupce Zdeněk Čermák. Soudce se podle něj nadále obává, že by politik mohl utéct. Rozhodnutí není pravomocné, Rath proti němu podal stížnost.  

Stížnost zváží také žalobce, ponechal si lhůtu na rozmyšlenou. Případem se tak bude opět zabývat středočeský krajský soud, který před nedávnem zrušil prvoinstanční rozhodnutí stanovit za poslancovo propuštění čtrnáctimilionovou kauci. Uvedl, že finanční záruka není přípustná. Soudce Jiří Wažik tak dnes již rozhodoval o případném propuštění Ratha z vazby bez této možnosti.

Podle Rathova obhájce důvody k vazbě nejsou. "Prakticky neexistuje jakýkoliv důvod, ani důkaz pro to, že by doktor David Rath jakýmkoliv způsobem mařil vyšetřování, nebo se skrýval, nicméně soud je toho názoru, že tuto obavu má," řekl politikův advokát Adam Černý. Jeho klient se při dnešním jednání údajně vyjadřoval hlavně k vyšetřování. "Došlo k výslechu 53 svědků. Žádný z nich nepotvrdil verzi policie, neukázal na Davida Ratha, že by byl on tou osobou, která by mohla cokoliv ovlivnit, nebo se pokoušela cokoliv manipulovat," dodal právník.
 
Rathova obhajoba chce také v následujících dnech podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle Černého je důvodem nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, které se údajně zmiňovalo při dnešním jednání. "Soud se zabýval odůvodněním Ústavního soudu, že Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem porušilo svou povinnost, a mělo postoupit případ místně příslušnému krajskému zastupitelství. Ústavní soud konstatoval, že toto rozhodnutí je účelové a v rozporu s principy právního státu," uvedl advokát.
 
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září stíhání rozšířili kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.
 
Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě tři jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta a členku představenstva společnosti ML Compet Lucii Novanskou. Tento týden opustili vazební věznici šéf stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a předseda představenstva společnosti Puro-Klima Martin Jireš.
 
Vyšetřování některých obviněných kolem Davida Ratha údajně komplikuje zmizení losovacího zařízení, které podle vyšetřovatelů mohlo pomoci zmanipulovat veřejné zakázky, uvedl ve čtvrtek server Lidovky.cz. Jednatel společnosti Ve-zak Otakar Čmelinský, který zařízení vlastnil a podílel se na výběru vítěze veřejné zakázky na opravu gymnázia v Hostivici, prý policii vypověděl, že zařízení ukradli už před časem neznámí muži.
 
zdroj: ČTK