Přímá volba prezidenta by měla začít 11. nebo 18. ledna

Lidé si poprvé půjdou volit budoucího prezidenta buď 11. a 12. ledna, nebo 18. a 19. ledna příštího roku. "Pro jeden z těch termínů se rozhodnu," řekl ČTK předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který má podle ústavy stanovit termín vybírání nástupce Václava Klause. Uvedl to v souvislosti s jeho podpisem prováděcího zákona k přímé volbě hlavy státu. Definitivní termín chce oznámit počátkem října, až ústavní novela i prováděcí zákon nabudou účinnosti.

"Pro to první kolo připadají v úvahu jenom dva termíny, a to je buď 11. a 12. ledna, nebo 18. a 19. ledna," uvedl Štěch. Připomněl, že případné druhé kolo volby, do kterého by postoupili dva finalisté, se uskuteční až za dva týdny po kole prvním. Přiblížilo by se tak k "hraničnímu" termínu 6. února, do kterého se má volba konat, poznamenal.

"Zatím nejsem pevně rozhodnut, budu se ještě radit se svými spolupracovníky a budu také tu záležitost konzultovat s ministerstvem vnitra," uvedl Štěch. Zvážit chce například to, který z termínů by byl vhodnější pro občany, zmínil i svátky na přelomu roku. Ocenil, že Klaus respektoval většinovou vůli parlamentu a podepsal prováděcí zákon k přímé volbě jeho nástupce, i když koncem loňského roku její zavedení označil za fatální chybu a omyl.
 
Stanovení termínu voleb je důležité i pro samotné kandidáty kvůli určení dalších volebních lhůt, například termínu pro odevzdání přihlášky (66 dní před zahájením volby) nebo harmonogramu volební kampaně. Pokud by vybírání hlavy státu začalo 11. ledna, přihlášky by museli odevzdat nejpozději 6. listopadu. V případě druhého pozdějšího termínu by měli čas do 13. listopadu, tedy ještě týden navíc.
 
Zákon počítá s tím, že uchazeče o prezidentský úřad bude moci navrhnout nejméně 20 poslanců nebo aspoň deset senátorů. Kandidáti bez potřebné podpory členů parlamentu budou potřebovat petici s nejméně 50.000 podpisy, které bude kontrolovat ministerstvo vnitra. Do 23., případně 30. listopadu by rozhodlo o registraci kandidátů, kteří splnili podmínky pro zvolení.
 
Do kampaně budou moci prezidentští adepti vložit celkem nejvýše 50 milionů korun, z toho maximálně 40 milionů korun před prvním kolem. Zdarma budou mít vyhrazen až šestihodinový prostor v České televizi a v Českém rozhlase. Obě veřejnoprávní média jejich volební spoty začnou vysílat 16 dní před volbou, tedy buď už 26. prosince o druhém vánočním svátku, nebo den po Novém roce. Propagace v komerčních médiích budou mít ze zákona zakázánu, podobně jako politické strany.
 
zdroj: ČTK