Přibývá důchodů s exekucí

V Česku přibývá lidí, kteří mají exekuci na důchod. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala letos na konci června přes 64.300 takových případů, tedy o skoro 3500 víc než koncem loňska. Celkem tak v prvním pololetí dlužníkům strhla víc než 741,6 milionu korun. ČTK o tom informovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Proti roku 2000 se počet důchodů s exekucí zvýšil víc než čtyřikrát.

"V červnu mělo zařízenou exekuční srážku 64.315 důchodů, což představuje nárůst o 5,6 procenta proti stavu z konce loňského prosince. Tehdy jich to bylo 60.874 důchodů. Nejčastěji se měsíční výše exekuční srážky pohybuje do 3000 korun, běžné jsou i případy se srážkou do 500 korun nebo jen do stokoruny," uvedla Buraňová.

Roste i stržená suma. Předloni činila 514 milionů korun, loni překročila už 1,1 miliardy. Letos za prvních šest měsíců byla přesně 741,636.453 korun. V roce 2000 evidovala správa asi 15.700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich bylo už skoro 35.600. Předloni se počet vyhoupl přes 51.184. Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. ČSSZ z nich sráží, pokud to nařídí soud či exekutor exekučním příkazem nebo pokud rozhodnutí padlo ve správním, konkurzním nebo insolvenčním řízením.
 
"Podmínkou pro zařízení srážky z důchodu je, aby důchod dosahoval takzvané zabavitelné výše, ze které správa vypočítá výši měsíční exekuční srážky a stanoví srážkový plán," upřesnila Buraňová. Dodala, že ČSSZ ale vyplácí i nízké penze, z nichž se srážet nedá. O exekuci správa důchodce informuje. Na rozhodnutí si mohou lidé stěžovat té instituci, která o srážkách rozhodla - tedy třeba soudu.
 
Spotřebitelské organizace seniory varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali. Sdružení Spotřebitel.net již dříve uvedlo, že největší nebezpečí pro starší lidi představují prodejní akce, na nichž prodejci návštěvníky přesvědčí k nákupu. Rovnou jim poskytují i půjčky. Senioři pak často závazky nedokážou plnit.
 
Pokud důchodce dluh splatí, soud o či exekutor o tom správu informují. Ta pak srážení ukončí. Pokud podle Buraňové ale člověk vše uhradí jinak, ČSSZ mu okamžité zastavení strhávání peněz kvůli systému vyplácení penzí nezaručí. Peníze stržené navíc ale úředníci co nejdřív pošlou zpátky.
 
Někteří lidé si na exekuce či pokračující strhávání stěžovali. Správa nestíhala záležitosti vyřizovat. "Od poloviny tohoto roku je zpracování exekuční agendy v ČSSZ stabilizované a naprostá většina případů je vyřizována v zákonných lhůtách," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun, který z úřadu odchází. Podle mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívové byl ve funkci jen dočasně a měl zajistit právě dodržování lhůt. Ministerstvo vypsalo výběrové řízení. Přihlásilo se do něj deset uchazečů, podmínky splnilo devět z nich. Podle Plívové by nový šéf či šéfka měli být jmenováni "v řádu několika málo týdnů".
 
zdroj: ČTK