Prázdniny přinesly řadu rekordně horkých dní

Letošní prázdniny přinesly řadu rekordně horkých dní, bylo překonáno i absolutní teplotní maximum. Statistiky za srpen ještě nejsou uzavřené, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák ale ČTK řekl, že zatím to vypadá, že uplynulé dva měsíce byly nadprůměrně teplé. Přesto poslední zbytky sněhu roztály v Krkonoších teprve koncem července. Červenec a srpen se také obešly bez větších povodní obvyklých v minulých letech.

Rekordní byl celý první týden v červenci, tropické třicítky po sedm dní na některých stanicích překonávaly tamní dosavadní maxima. Začátek měsíce také přinesl lokální záplavy, které potrápily sever Čech, Klatovsko a Plzeňsko. Ve druhé dekádě se ochladilo a teploty se pohybovaly jen kolem 20 stupňů, po opětovném nárůstu teplot koncem měsíce se konečná průměrná teplota za červenec vyšplhala na 18,2 stupně Celsia, což je podle statistik ČHMÚ o 1,3 stupně nad dlouhodobým průměrem.

Chladná rána spojovaná se svátkem svaté Anny 26. července letos přišla o něco dříve, už 23. hlásila například stanice Kvilda-Perla minus 3,2 stupně Celsia. "Na krkonošských svazích v sedle mezi Luční a Studniční horou roztávaly poslední zbytky sněhového pole," uvedl Dvořák pro datum 26. července.
 
Nadprůměrný byl červenec i co se týká srážek, srážkový úhrn byl 114 milimetrů, což je 144 procent dlouhodobého průměru.
 
Také srpen začal teplotami kolem třicítky, druhý a zejména třetí týden se pak spíše ochlazovalo a některé dny nepřesahovala denní teplota 20 stupňů. Teplotní vrchol roku pak přišel mezi 19. a 22. srpnem. Nejteplejším z parných dnů, kdy rtuť překračovala 34 stupňů, byl 20. srpen, kdy ve středočeských Dobřichovicích naměřili 40,4 stupně Celsia, a byla tak pokořena dosavadní nejvyšší teplota 40,2 stupně naměřená 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi.
 
Také srpen ale přinesl mrazivá rána, kdy některé šumavské stanice naměřily minus čtyři stupně. "I srpen bude pravděpodobně teplotně nadprůměrný," řekl Dvořák ČTK. Srážkově ale nejspíš nebyl srpen nijak výjimečný.
 
Vyjma února jsou zatím všechny měsíce od začátku roku nadprůměrně teplé. Srážkově byl zatím nadnormální leden a červenec.
 
zdroj: ČTK