Praha vypíše rok po demolici Štvanice soutěž na obnovu ostrova

Praha v nejbližších dnech vypíše architektonickou soutěž na obnovu ostrova Štvanice, ze kterého před rokem zmizel legendární zimní stadion. Členy komise budou odborníci z České komory architektů (ČKA), řekla ČTK radní Aleksandra Udženija (ODS). Architekti přístup Prahy vítají. První návrhy uvidí veřejnost na podzim. Město chce do proměny ostrova investovat 450 až 650 milionů korun.

"Hlavní město už dlouho nedělalo veřejnou ideovou soutěž," uvedla radní. "Byť to prodlouží termín uskutečnění, tak odborná veřejnost to vítá," doplnila. Podobné architektonické soutěže jsou podle Markéty Pražanové z ČKA efektivní a transparentní. Kvalifikovaní a nezávislí porotci při nich navíc vybírají z desítek různorodých návrhů. Vznikají tak kvalitní stavby. "Tento typ soutěže přináší konkrétní řešení stavby, nikoliv jen nabídku ceny projektu, jak je tomu většinou u jiných typů zadání zakázky," řekla na dotaz ČTK Pražanová.

Ještě než se rozhodne o konečné podobě Štvanice, plánuje město proměnit ostrov tak, aby jej mohli Pražané užívat pro rekreaci a trávení volného času. Na zelené ploše, kde bylo v zimě prozatímního kluziště, vznikne od června piknikové zázemí pro rodiny s dětmi a místa ke grilování. K dispozici bude občerstvení, děti i profesionální sportovci si budou moci zasportovat na cyklodráze.
 
Památkově chráněný zimní stadion několik let chátral, na začátku loňského roku se v něm propadla střecha. Poté byl uzavřen a v květnu zbourán. Demolice vyvolala silnou kritiku. Nesouhlasila veřejnost, proti se postavil i Národní památkový ústav. Vedení města se následně rozhodlo se, že ostrov opraví samo. Na konci loňského roku proto vypovědělo smlouvu nájemci, společnosti Meridianspa.
 
Stadion fungoval téměř 80 let. Celkem čtyřikrát hostil MS v ledním hokeji. Českoslovenští hokejisté na něm v roce 1947 získali své první zlato. Na zdejší ledové ploše "vyrostlo" několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala i slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Poslední velká rekonstrukce stadionu se uskutečnila v roce 1968.
 
zdroj: ČTK