Platy.cz: Po managementu jsou nejvyšší platy v IT

Nejvyšší platy bere management firem, poté následují pracovníci v oddělení informačních technologií, účetní a lidé ve finančním úseku, zaměstnanci ve výrobě a pořadí uzavírá administrativa. Vyplývá to z analýzy serveru Platy.cz. 

Pouze v Praze a v Karlových Varech se platy ve výrobě a administrativě téměř rovnají. Velmi blízké jsou rovněž platy managementu a IT v Plzeňském kraji či plat v ekonomických útvarech a ve výrobě v kraji Vysočina. V obou případech je rozdíl pouhých pět procent. 
    
"Při porovnání svého platu s ostatními je tedy důležité uvést i kraj, kde pracujete," komentoval výsledky analytik serveru Zdeněk Němec. 
    
Nejnižší průměrný plat je v ČR v Karlovarském kraji, pracovníci v administrativě a ekonomických útvarech však berou nejnižší platy v kraji Olomouckém. Nejvíce se regionální rozdíly projevují v IT, kde průměrný plat v Praze činí 167 procent platu v Karlovarském kraji. Nejvíce nivelizovaná kategorie je výroba, kde rozdíl činí necelých 31 procent. 
    
Platy mezi jednotlivými kategoriemi jsou nejvíce odstupňované v Praze, kde management bere v průměru 214 procent platu v administrativě. Nejmenší rozpětí mezi krajními kategoriemi je pak v Královéhradeckém kraji, kde průměrný plat managementu je 186 procent platu administrativy. 
    
Platy.cz je služba, která uživatelům dovoluje bezplatně a anonymně porovnat výši aktuální mzdy i benefitů v rámci pozice, regionu nebo praxe. Obsahuje údaje o více než 65.000 respondentech a 400 pozicích ve 39 pracovních oblastech. 
 
zdroj: ČTK