Pátek byl nejtragičtějším dnem roku na silnicích, zemřelo 7 lidí

Pátek 19. července byl se sedmi mrtvými zatím nejtragičtějším dnem roku na silnicích v ČR. V sobotu zahynuli další čtyři lidé a do dnešního odpoledne přibyla ještě jedna smrtelná nehoda. ČTK to řekla mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Lidí usmrcených při nehodách je tedy zatím za víkend pět a spolu s pátkem dosáhla bilance úmrtí za poslední dny čísla 12.

Doposud zaznamenala policie nejvíce úmrtí při dopravních nehodách ve dnech 7. února, 11. dubna a 2. března, a to pět. Tento pátek ale nejméně o dva mrtvé překonal všechny předchozí dny letošního roku. Největší podíl na tragické bilanci pátečních havárií měla srážka dvou osobních aut na křižovatce u Žamberka na Orlickoústecku, při níž zemřeli tři lidé a další člověk se těžce zranil. Zranění utrpělo i dítě, které cestovalo v jednom z vozů.
 
V sobotu série smrtelných nehod pokračovala čtyřmi mrtvými. Jako obvykle o prázdninách bylo znát, že na silnice vyrazilo mnoho cyklistů a motocyklistů. Právě oni byli účastníky řady vážných nehod. Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil srážku s osobním automobilem v Prachaticích a stejně zemřel i dvaadvacetiletý cyklista u České Skalice na Náchodsku, kterého rovněž porazilo auto.
 
Na silnici z Milevska směrem na Týn nad Vltavou zase třicetiletý motocyklista srazil v sobotu dvě cyklistky ve věku 30 a 61 let. Ženy s těžkými zraněními skončily v českobudějovické nemocnici, stejně jako motocyklista. Tři lidé pak byli těžce zraněni při nehodě motocyklistky v Olomouci. Žena nezvládla řízení, se strojem narazila do zábradlí a srazila ženu a muže na chodníku.
 
Rovněž dnes se stala smrtelná nehoda a její obětí byl opět cyklista. Jezdce na kole srazil devatenáctiletý řidič nedaleko Prostějova. Celkový počet obětí nehod za víkend tak zatím činí pět.
 
Právě pátky a soboty přinášejí obvykle podle statistik policie z uplynulých let největší počet mrtvých na silnicích. A nejtragičtější dny loňského roku připadly rovněž na letní víkendy. Nejvíce lidí zemřelo při autonehodách v neděli 19. srpna, a to deset, a v sobotu 21. července, kdy zahynulo osm lidí.
 
Autor: ČTK