Odsouzeného Smetanu zadržela policie, muž půjde do vězení

Policie zadržela bývalého olomouckého řidiče MHD Romana Smetanu odsouzeného za pokreslení volebních plakátů. Muže policisté převezli nejdříve do pankrácké věznice, následně poputuje pravděpodobně do olomoucké věznice. Novinářům to řekla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Muže zadržela policie na policejní služebně v centru Prahy, kam dnes dopoledne přišel podat vysvětlení, proč nenastoupil do vězení.  

Smetana minulý týden nedorazil do olomoucké věznice k nástupu do výkonu trestu, soud na něho vydal v pondělí zatykač. "Dnes v 11:00 se opravdu dostavil na místní oddělení a na místě byl omezen na osobní svobodě," uvedla mluvčí. Již dříve ho přitom policie zadržela, neměla však soudní příkaz a musela jej pustit na svobodu.

Kvůli tomu, že Smetana nenastoupil do vězení, jej policisté také začali prověřovat kvůli podezření z maření výkonu úředního rozhodnutí. Zatím ho však neobvinili. Případ předají olomouckým vyšetřovatelům.
 
Smetana si má ve vězení odpykat ještě 67 dní. Brány olomoucké vazební věznice opustil předčasně 24. května kvůli stížnosti ministra spravedlnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud ale stížnost zamítl. Stejně tak neuspěli ani jeho příznivci, kteří podali kvůli jeho případu prezidentovi žádost o milost. Smetana původně zvažoval, že podá stížnost k Ústavnímu soudu. Nakonec to však neudělá.
 
Trest si má Smetana odpykat proto, že odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu společně s náhradou škody za poničení plakátů uložila soudkyně Markéta Langerová, manželka někdejšího vrcholného politika ODS Ivana Langera. Muž však tvrdí, že do vězení nepatří. Pomalováním politických reklam chtěl prý vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.
 
"Aniž bych chtěl být nějak paranoidní, opravdu si myslím, že to má něco společného s volbami," řekl dnes před policejní služebnou novinářům Smetana. V sobotu se mu podařilo dostat v přestrojení za zvukaře do volebního štábu ODS a diskutovat s premiérem Petrem Nečasem. "Už bych byl rád, kdyby to došlo k ukončení. Protože všechno, co jsem chtěl udělat, už jsem udělal. Sobota vyšla parádně," dodal.
 
Smetanu přišli dnes podpořit do Bartolomějské ulice v Praze desítky příznivců včetně místopředsedy ČSSD a prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera či prezidentské kandidátky Táni Fischerové. "Já jsem samozřejmě přesvědčená, že pan Smetana do vězení nepatří a celé je to tragický omyl," sdělila.
 
Dienstbier přístup státu ve Smetanově kauze označil za nepřiměřeně tvrdý. Uvedl, že jeho čin neměl být kvalifikován jako trestný čin, ale pouze jako přestupek. "Chci zdůraznit, že to právo na svobodné vyjádření názorů je tady mnohem podstatnější než směšně malé poškození majetku politické strany," řekl. Domnívá se, že právě toto byl případ, kdy měl prezident Václav Klaus využít své právo a Smetanovi udělit milost.
 
zdroj: ČTK