Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Obnovená tradice i křížek

16. 06 2010 | Pouť ke sv. Antonínu v Točné, první po dlouhé pauze, se v sobotu 12. června díky počasí a dobré organizaci velmi vydařila. Zároveň s poutí uspořádalo Občanské sdružení Točná slavnost posvěcení obnoveného křížku v křižovatce ulic Branišovská a U Čihadel.

Proč se právě Antonínská pouť na Točné slavila, není známo. Sv. Antonín, františkánský mnich, teolog a kazatel totiž nemá na Točné ani sochu ani kapličku, ke které by se putovalo. Dokonce ani kříž, který byl letos 12. června při Antonínské pouti posvěcen, nebyl poutním místem. Byla to Boží muka, která podle pamětníků stávala v křižovatce dnešních ulic Branišovská a U Čihadel už v 19. století.

 

V minulém roce byl podstavec, který v sobě obsahuje zbytky původního kříže, opraven a osazen do něj nový křížek. Za městskou část, která obnovu drobné sakrální památky financovala, na slavnost přišli starosta Petr Hána a dvě jeho zástupkyně – Helena Chudomelová a Hana Jandová.

 

 

U původního stanoviště s již novým křížkem se sešli místní občané ke krátké bohoslužbě spojené s posvěcením kříže. Bohoslužbu vedl a obřad posvěcení kříže vykonal Msgre. Karel Herbst, světící biskup pražský.

 

Obřadem provázel Petr Křížek z Občanského sdružení Točná. Byl hlavním iniciátorem obnovy křížku a celou slavnost svěcení organizoval a moderoval.

 

Zazněly rovněž úryvky z Matoušova evangelia, ze starozákonní knihy proroka Izajáše a žalm Chval, duše má, Hospodina. Přítomní kromě toho zazpívali několik písní, mezi nimi i Svatováclavský chorál.

i

Na točenské návsi, kam se pak všichni v doprovodu kapely přesunuli, se starosta pozdravil také s příchozími na pouťovou veselici. Vyjádřil přesvědčení, že obnovená tradice Antonínských poutí se už v Točné udrží a zdůraznil, že podobné akce mají velkou podporu radnice Prahy 12.

Diskuse

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO