Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím
Právě se nacházíte:

Obec Točná

6. 06 2010 | Trocha statistiky na úvod: Obec je součástí Prahy. V obci je evidováno 31 ulic, 412 adres. V obci není evidována žádná část obce. Všechny adresy v obci mají PSČ 143 00. V obci je k trvalému pobytu přihlášeno 666 obyvatel, z toho je 287 mužů nad 15 let, 50 chlapců do 15 let, 283 žen nad 15 let, 46 dívek do 15 let.

Trocha statistiky na úvod:
Obec je součástí Prahy. V obci je evidováno 31 ulic, 412 adres. V obci není evidována žádná část obce. Všechny adresy v obci mají PSČ 143 00. V obci je k trvalému pobytu přihlášeno 666 obyvatel, z toho je 287 mužů nad 15 let, 50 chlapců do 15 let, 283 žen nad 15 let, 46 dívek do 15 let.

Fakta, informace, současnost:
Obec Točná byla dříve samostatnou obcí /do 70 let minulého tisíciletí/. V 70-tých letech došlo pak k jejímu připojení k hlavnímu městu, stejně jako tento osud potkal celou řadu ostatních obcí v okolí Prahy. Točná je dnes katastrálním územím Prahy 12. Točná leží na samém jižním cípu hlavního města ve velmi krásném přírodním prostředí. Vrch Branišovský, který dominuje nad obcí je jedním z nejvyšších v Praze. Svojí nadmořskou výškou 365 m je dokonce o několik metrů vyšší než Bílá hora. Když přijedete o obce a rozhlédnete se po okolí, skoro Vás ani nenapadne, že se nalézáte na území hlavního města. Okolí obce je totiž stále dodnes úplně nedotčeno panelovou výstavbou a kam oko dohlédne, nenalezne žádné viditelné negativní dopady měststké civilizace. Pro svojí krásnou polohu i nedotčené prostředí je Točná vyhledávaným cílem pěších i cyklistických turistických výletů...

Další informace o obci a její historii připravujeme... Níže přinášíme 2 pohledy. První aktuální fotografie "Pohled z okna" a pro porovnání je níže jedna historická fotografie z minulého tisíciletí... Více obrázků z obce a jejího okolí naleznete také v našich fotogaleriích.

Trocha z historie Točné:
Točná, ves 15 km jihových. od Smíchova. 4 km východně od Zbraslavi, na západním cípu rozlehlé planiny v padlině pod vrchem, zvaným Čihadlo, při okresní silnici. Lesnaté údolí sklání se volným svahem k Vltavě, kde se u Závisti rozšiřuje v půvabnou kotlinu.

Místní i katastr. obec s 53 domy a 583 obyv., zemědělci a dělníky, z nichž někteří zaměstnávají se v cukrovaru Modřanském, jiní většinou zruční stavební dělníci na práci do Prahy chodí. Fara v Modřanech; škola v Břežanech (okr. Jílové), pošta na Zbraslavi.

Osada náležela asi ke statku Komořanskému již v době, kdy byl majetkem kláštera Zbraslavského, a zabrána mu i s Komořany. R. 1612 činí se o ni zmínka, když Komořany kupoval Sturm z Hyršfeldu. Po konfiskaci Komořan Sturmovi r. 1622 přikoupil opat Jiří Urat od královské komory s Komořany i Točnou, která pak zůstala při klášteře.

Diskuse

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO