Nový byt si nejlépe vyberete v Uhříněvsi a Modřanech, v centru takřka nejsou

Nových bytů v Praze výrazně ubývá jak developeři nestíhají doplňovat ceníky. Nabídka je tak výrazně prořídlá a najít vhodný byt je čím dál tím více obtížné. Existují ale lokality, kde je to přece jen o něco snadnější. Nejlépe si zájemce o nové bydlení vybere v Uhříněvsi, Modřanech a ve Strašnicích. Naopak v centru hlavního města musí hledat volné nové byty doslova lupou. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už deset let. Podle městských obvodů bylo ve třetím čtvrtletí 2016 nejvíce volných bytů v Praze 9, Praze 5 a Praze 10.  

V Praze bylo na konci třetího čtvrtletí dostupných celkem 4097 nových bytů, což je nejméně za poslední dekádu. „Největší podíl (9,81 procenta) na tom má Uhříněves, kde v cenících developerů evidujeme 402 dostupných nových bytů. Následují Modřany s 389 byty (podíl 9,49 procenta) a Strašnice (364 bytů, podíl 8,88 procenta). Oproti předchozímu čtvrtletí došlo ke změně na prvních dvou místech, kde Uhříněves překonala před tím vedoucí Modřany,“ přiblížil statistiky hlavní analytik společnost EKOSPOL Matyáš Hančl a dodal, že EKOSPOL v daném období monitoroval celkem 149 aktivních developerů.

Pokud bychom se dívali na jednotlivé městské obvody, tak vede Praha 9, kde developeři nabízejí celkem 894 nových bytů. To je více než pětina (21,82 procenta) všech bytů v nabídce developerů. Jde zároveň o jeden ze dvou obvodů (spolu s Prahou 3), ve kterém v porovnání s druhým čtvrtletím vzrostl počet nabízených bytů. Ve všech ostatních ceníky developerů řídly. Velký výběr je i v Praze 5 (829 bytů, podíl 20,23 procenta) a Praze 10 (755 bytů, podíl 18,43 procenta).

Na opačném konci tabulky jsou centrální části Praha 2 a 1, kde si zájemci o nové bydlení mohou vybrat z 21, resp 24 dostupných bytů.

Data dostupných bytů kopírují prodejní statistiky, které EKOSPOL zveřejnil před nedávnem. Podle nich se v letošním třetím čtvrtletí prodalo nejvíce nových bytů v Praze 9 (453 bytů, podíl 31,3 procenta) a Praze 5 (322 bytů, podíl 22,3 procenta). Naopak do centra se zájemci příliš nehrnou. V Praze 1 a 2 se prodalo celkem 18 nových bytů. „Předražené centrum lidi netáhne. Zájemci o nový byt dobře vědí, že lepší bydlení naleznou v okrajovějších částech Prahy. Prověřené lokality nabízejí jak dobrou dopravní dostupnost do centra, tak plnou občanskou vybavenost. A to vše uprostřed zeleně a množství sportovišť. Jak je vidět na struktuře nabídky, developeři se těmto preferencím klientů už dávno přizpůsobili. Tyto lokality proto mají do budoucna velký rozvojový potenciál,“ upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.