Nezaměstnanost v červnu klesla na letošní minimum 7,3 procenta

9. 07 2013 | Nezaměstnanost v Česku se v červnu snížila na letošní minimum 7,3 procenta z květnových 7,5 procenta. Informovalo o tom dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Za poklesem stojí sezonní faktory, v následujících letních měsících počet nezaměstnaných ale opět stoupne s tím, jak se čerství absolventi škol začnou hlásit na úřadech práce, míní analytici.

Úřad práce evidoval ke konci června 540.473 uchazečů o zaměstnání, z toho 525.100 lidí ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Celkový počet uchazečů o zaměstnání klesl v červnu proti květnu o 6990 lidí. Meziročně stoupl o 65.887 osob.
 
Nezaměstnanost přináší podle analytika Patria Finance Davida Marka další známku obratu ve vývoji české ekonomiky. Nezaměstnanost sice ještě neklesá, aspoň už ale dále nestoupá. K jejímu poklesu bude muset ekonomika začít růst a vytvářet více nových pracovních míst, uvedl Marek.
 
Ke konci června bylo volných pracovních míst 44.032, meziměsíčně o 1400 a meziročně o 1253 více. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,3 uchazeče.
 
Analytik Next Finance Vladimír Pikora upozornil na to, že z meziročního pohledu jsou ale data katastrofální. "Meziroční růst počtu nezaměstnaných je alarmující. Už osm měsíců v kuse máme více než půl milionu nezaměstnaných. S tak vysokou nezaměstnaností se nemůžeme divit, že ekonomiku nelze nastartovat. Nikdo se nežene do nabírání nových zaměstnanců. Zaměstnavatelé raději přetíží stávající zaměstnance a až když se potvrdí, že zakázek přibývá, vezmou další," uvedl.
 
Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo v červnu 38 ze 77 okresů. Nejvyšší byl v okresech Most (13,4 procenta), Bruntál (12,3 procenta), Ústí nad Labem (12,1 procenta), Karviná (11,7 procenta) a Chomutov (11,5 procenta). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,2 procenta), Praha-západ (3,9 procenta), Pelhřimov a Mladá Boleslav (shodně 4,5 procenta), Prachatice a Praha (shodně 4,7 procenta), Plzeň-jih a Benešov (shodně 4,8 procenta) a Rokycany (4,9 procenta).
 
Meziměsíční pokles nezaměstnaných byl zaznamenán v 69 okresech, největší v okresech Jindřichův Hradec, Písek, Jeseník a Prachatice.
 
Absolventů škol a mladistvých bylo ke konci června 26.896. Jejich počet klesl meziměsíčně o 5712 osob a meziročně byl vyšší o 7027 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli pěti procenty.
 
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 108.911 uchazečů, tedy 20,2 procenta všech uchazečů vedených v evidenci.
 
Údaje jsou podle metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let.
 
zdroj: ČTK

Čtěte více

Nájemní bydlení je na vzestupu, PSN proto připravuje velké projekty v Praze

V České republice chce většina domácností bydlet ve vlastní nemovitosti. Jenže za poslední dobu se kvůli vysokým cenám bytů a domů, menší dostupnosti hypoték, extrémní inflaci a stejně tak kvůli ...

Vyjádření starosty Ralska k záměru ministerstva obrany získat zpět letiště Hradčany

Bohužel se stalo to, čeho jsme se obávali. Nejprve ministerstva obrany a zemědělství zabránila dlouho chystanému převodu pozemků v bývalém vojenském prostoru Ralsko mezi Lesy ČR a Vojenskými Lesy ...

Rezidenční projekt Bohdalecké kvarteto má hotovou hrubou stavbu

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, dokončila hrubou stavbu energeticky úsporného projektu Bohdalecké kvarteto. Rezidenční areál zahrnuje 183 bytů se zdravým vnitřním ...

YIT v Česku poprvé s partnerem: do projektu Vesi Hostivař vstupuje RSJ Investments

Developerská společnost YIT poprvé v historii svého působení v České republice vstoupila do partnerství při financování svého projektu. Na realizaci rezidenčního areálu Vesi Hostivař se bude ...

Skupina Realism koupila pozemek v pražských Holešovicích. Připravuje zde nový bytový projekt

Letos na podzim koupila developerská skupina Realism pozemek o rozloze téměř 1 200 m2 v ulici U Měšťanského pivovaru, kde plánuje v následujících letech postavit bytový dům s podzemními ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO