Nečas Dobeše neodvolá, ale registr vozidel musí fungovat i nadále

Premiér Petr Nečas (ODS) nyní neodvolá ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) z vlády, nový registr vozidel podle předsedy vlády dnes funguje. Konec působení ve vládě Dobešovi stále hrozí, pokud vinou ministerstva dopravy systém, který provázela od počátku řada potíží, přestane v příštích dnech opět pracovat.

Nečas dal v úterý Dobešovi čas na odstranění potíží do dnešního dne. "Podmínka byla stanovena, že nejpozději do pátku ten systém musí běžet, pokud ne, byl by navržen na odvolání," řekl dnes předseda vlády. Logické podle něj je, že v případě pádu systému v příštích dnech Dobeš vyvodí osobní odpovědnost.

"Dnešek samozřejmě není jediný den, kdy systém musí fungovat," doplnila Nečase také vicepremiérka Karolína Peake, která stojí v čele přípravného výboru strany LIDEM.
 
Nový registr vozidel od svého spuštění 9. července až do čtvrtka každý den pravidelně kolaboval. Pokud fungoval, zápasil s řadou problémů. Premiérovi došla trpělivost v úterý, kdy dal Dobešovi čas na nápravu do dneška. Ministr situaci ve čtvrtek vysvětloval také přípravnému výboru své strany. Ta dala jasně najevo, že by měl za problémy registru převzít osobní odpovědnost.
 
"Když to řeknu velmi zjednodušeně, tak na ministerstvu dopravy po těch mých pondělních a úterních zákrocích se zvýšil kmitočet pracovní činnosti," poznamenal Nečas. Dodal, že jej ve čtvrtek ministr Dobeš informoval o tom, že dva a půl dne ministersrvo neopustil. "Což je možná škoda, že se tak nestalo už minulý nebo předminulý týden. Mohli jsme si mnohé ušetřit," podotkl předseda vlády.
 
Nečas připomněl, že v pondělí je úřední den, proto bude zátěž nového systému proti čtvrtku a dnešku vyšší. "Ten systém zatím nekolabuje. A bude-li to takto fungovat dál a budou se postupně vychytávat mouchy, tak je to dobře," řekl. Zásadní podle něj je, aby byli občané u přepážek obslouženi.
 
zdroj: ČTK