Nájemce Holešovické tržnice dluží přes 200 milionů, Praha jej žaluje

  Praha žaluje firmu Delta Center, nájemce Holešovické tržnice, kvůli dlužnému nájemnému. Delta Center dluží městu 211 milionů korun, řekla dnes ČTK radní pro majetek Aleksandra Udženija (ODS). Delta Center, jejíž vyjádření se dnes ČTK nepodařilo zjistit, už dříve existenci pohledávek odmítala. Nájemní smlouva, kterou Praha vypověděla na konci loňského roku, končí v prosinci. V části tržnice by podle radní v budoucnu měla sídlit radnice Prahy 7.  

V textu žaloby, který má ČTK k dispozici, se Praha domáhá zaplacení téměř 165 milionů korun. "K dnešnímu dni ale činí dlužná částka už 211 milionů," uvedla radní. Praha podle ní nechce tržnici znovu pronajmout jedné společnosti. "Uzavřeme přímé smlouvy s jednotlivými nájemci," vysvětlila radní.

Radní navíc vyjednává s Prahou 7 o možném pronájmu části historického areálu. Městské části totiž končí nájemní smlouva ve stávající budově na nábřeží Kapitána Jaroše a hledá nové prostory. Poptávkové řízení, které kvůli koupi nové budovy vypsala před několika měsíci, budí pochybnosti. Zabýval se jím i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
 
Delta Center už dříve uvedla, že žádné dluhy vůči městu nemá. Naopak do úpravy areálu prý nad rámec běžných úprav investovala stovky milionů korun, takže Praha dluží jí. Podle vedení společnosti si město nájemní smlouvu chybně vykládá. Firma proto zvažovala právní kroky.
 
Smlouva s Delta Center byla uzavřena v roce 1994 na dvacet let s možností dalšího prodloužení nájmu na třikrát deset let s roční výpovědní lhůtou. Nájemné činilo 109 milionů korun. Nájemce měl do tržnice v průběhu prvních pěti let investovat nad rámec běžné údržby. Částku 800 milionů korun, ke které se firma ve smlouvě zavázala, už proinvestovala. Delta Center loni představila městu plán na celkovou revitalizaci areálu, kterou slibovala už před několika lety. Dosud ale zůstalo jen u slibů.
 
zdroj: ČTK