Na Kalouskův návrh vrátila sněmovna vládě rozpočet k přepracování

Sněmovna neschválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok a vrátila ho vládě k přepracování. Navrhl to ministr financí Miroslav Kalousek. Důvodem je nejistota kolem schválení vládního daňového balíčku, se kterým počítal. Nový návrh má vláda předložit do 23. listopadu. Podle Kalouska bude mít stomiliardový schodek stejně jako vrácený návrh, příjmy budou asi o 20 až 25 miliard nižší, úměrně tomu budou nižší i výdaje.  

Návrh podpořilo 127 přítomných poslanců napříč stranami. Pouze většina poslanců ČSSD se zdržela hlasování, osm sociálních demokratů bylo proti a k nim se přidal i předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek.

Sněmovna projednávala rozpočet v prvním čtení. V tomto kole Sněmovna zpravidla schvaluje základní parametry rozpočtu: příjmy, výdaje, schodek, způsob jeho vypořádání a další vlastnosti. Po prvním čtení už tyto veličiny není možné měnit. Místo toho ale poslanci dali možnost vládě předložit nový návrh, kde už tyto parametry budou zřejmě jiné.
 
Důvodem k tomuto kroku jsou spory ohledně vládního stabilizačního balíčku, který má přinést rozpočtu asi 22 miliard korun. Jeho schválení je kvůli rebelii části poslanců ODS velmi nejisté a vrácený návrh rozpočtu s ním přitom počítal.
 
"Vláda České republiky činí logický krok, jestliže v tuto chvíli nemá většinu pro to, aby mohla opřít návrh státního rozpočtu o předvídatelnou výši výdajů a příjmů," řekl dnes poslancům premiér Petr Nečas (ODS). Jako rozpočtově odpovědná vláda pak podle něj nemůže udělat nic jiného, než postupovat tak, jak navrhl Kalousek.
 
Rozpočtový výbor poslancům žádné doporučení k prvnímu čtení nedodal. Ani jeden z návrhů ve výboru neprošel, protože se v koaličním ani opozičním táboře přítomných poslanců nenašla většina hlasů pro jejich schválení.
 
Návrh rozpočtu již tradičně kritizovala opozice a terčem její kritiky se stal hlavně ministr Kalousek. Opozice mu vyčítala například to, že nedokáže vybírat daně. "Není možné, aby vláda přeložila rozpočet, potom ten rozpočet stáhla, za měsíc ho předložila znovu do Poslanecké sněmovny," řekl předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. "Je to takový hokus - pokus," popsal svůj dojem z rozpočtu Ladislav Šincl (ČSSD).
 
Jiří Paroubek (NS-LEV 21) řekl, že vláda nakročí k rozpočtovému provizoriu, protože nemít za sebou na konci října první čtení rozpočtu je podle jeho slov dost vážná věc.
 
Návrh počítal s reálným růstem ekonomiky o procento, nižší inflací a mírně vyšší nezaměstnaností než letos. Příjmy navrhovaného rozpočtu měly vzrůst proti letošnímu schválenému rozpočtu o asi 200 milionů korun na 1084,9 miliardy korun. Výdaje měly klesnout o 4,8 miliardy na 1184,9 miliardy korun. Schodek měl proti letošnímu plánu klesnout o pět miliard na rovných 100 miliard korun.
 
zdroj: ČTK