Ministerstvo testuje náramky pro domácí vězně

Ministerstvo spravedlnosti spolu s Probační a mediační službou testuje od počátku července elektronické náramky na hlídání lidí odsouzených do domácího vězení. Zkušební provoz potrvá do konce listopadu, od firmy 3M si pronajalo 25 monitorovacích zařízení. ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Petra Hrubá.

"Cílem je zkušebně ověřit v malém rozsahu provoz elektronického monitoringu odsouzených a využít získané zkušenosti pro přípravu širšího zavedení tohoto elektronického kontrolního nástroje do praxe trestní justice," uvedla mluvčí. Podle ní se náramky testují ve všech osmi soudních krajích. Výsledky úřad vyhodnotí v prosinci, poté by podle dřívějšího vyjádření náměstka Daniel Voláka případně následoval větší tendr.

Ministerstvo v minulosti uvádělo, že by chtělo spustit elektronické hlídání domácích vězňů, až to bude ekonomicky výhodné. Za hranici se prý pokládá počet 500 lidí odsouzených do domácího vězení. Letos v dubnu jich byla zhruba polovina. Domácí vězně kontrolují pracovníci Probační a mediační služby.
 
Častější využívání trestu domácího vězení je podle ministerstva jedním ze způsobů, jak snížit přeplněnost věznic. Uvažuje se o tom, že u některých lidí odsouzených za lehčí činy by se trest vězení přeměnil na domácí vězení.
 
Výběrové řízení na elektronické hlídání domácích vězňů ministerstvo vypsalo za minulé vlády, kdy v jeho čele stála Daniela Kovářová. Současné vedení úřadu dvoumiliardový tendr zrušilo.
 
zdroj: ČTK