Lidé vrátili lékárnám léky za miliardu, léky za 400 mil. vyhodili

Lidé vrátili lékárnám v roce 2011 léky za jednu miliardu korun, přípravky v hodnotě 155 milionů odevzdali do ordinací, do popelnic vyhodili léky za 400 milionů. Zjistil to průzkum reálného využití léčiv a jeho finančního dopadu na zdravotní systém v ČR, který od března do září 2011 provedla se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) agentura STEM/MARK. Za likvidaci odpadu bylo vydáno 7,5 milionu korun. 

"Nepoužité léky vyšly české zdravotnictví v roce 2011 na 1,563 miliardy," řekl dnes novinářům náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Podle dat distributorů má zdravotnictví za rok k dispozici léky za zhruba 65 miliard, ceny jsou s DPH a marží. Průzkum ukázal, že podíl nevyužitých léčiv činil v roce 2011 minimálně 3,7 procenta dodávek distributorů. 

V analýzách byla použita data lékáren a distributorů z let 2008 až 2011. Součástí průzkumu byl také audit lékárniček ve 2000 domácností, včetně dat krajů o množství likvidovaných léčiv a nákladů na tuto likvidaci. 
    
Ředitel SÚKL Pavel Březovský uvedl, že podle průzkumu měli lidé v půli roku 2012 doma zásoby nevyužitých léčiv za 443 milionů korun, řada z nich bude pravděpodobně také zlikvidována. V lékárničkách tvořily pětinu léky nepoužívané a 12 procent léky s prošlým datem spotřeby. Průměrný počet léků na domácnost činil 17 balení, z nich 41 procent byly léky na recept. 
    
Lékárničky obsahovaly zejména přípravky na teplotu, bolest, zažívací obtíže, ale i načatá balení antibiotik. Odborníci přitom varují před užívání antibiotik jiným pacientem, než kterému byla předepsána. Vede to k antibiotické rezistenci, léky ztrácejí účinnost. 
    
Z průzkumu podle Březovského rovněž vyplynulo, že jen 53 procent domácností vrací nepoužité léky v lékárně, přestože 90 procent ví, že to je možné. Do běžného odpadu vyhazuje léky 29 procent domácností a 15 procent je hromadí doma a o likvidaci se nestará. Jen polovina skladuje léky za doporučených podmínek. 
    
Nosek doplnil, že léky vrácené do lékáren v hodnotě jedné miliardy korun představují 245 tun odpadu k likvidaci. V jednom kilogramu lékového odpadu je podle průzkumu průměrně 21 balení léků.
    
Ministerstvo podle Noska podporuje informační kampaň SÚKL na hospodárné využití léků. Je zaměřena na širokou veřejnost, lékaře i lékárníky. Zahrnuje informativní spoty v čekárnách lékařů, plakáty a letáky v lékárnách a rozšíření informačního portálu O lécích.cz o tuto problematiku. 
    
SÚKL vydal osvětovou publikaci Příběhy léků, která se věnuje mimo jiné i plýtvání léky, jejich správnému skladování a likvidaci. Knihu představuje na besedách po celé republice. 
 
zdroj: ČTK