Konkurzy na ředitele škol musí Praha kvůli chybě úředníků zrušit

Pražští radní na svém úterním zasedání zruší výběrová řízení na funkce ředitelů škol. Konkurzy byly vyhlášeny chybně, řekla na dotaz ČTK radní pro oblast školství Helena Chudomelová (TOP 09). Ředitelům 22 škol se tak funkční období prodlouží o dalších šest let.

"Máme stanovisko ministerstva školství, že konkurzy nebyly vypsány zcela podle vyhlášky o náležitostech konkurzního řízení," uvedla Chudomelová. Odbor, který konkurzy připravoval, podle ní opomněl uvést třeba požadavky na vzdělání uchazečů. Média původně uvedla, že konkurzy budou zrušeny kvůli tomu, že je Praha nestihla vypsat včas. To ale Chudomelová odmítla. "Rada vypsání schválila 24. dubna, konečný termín byl 30. dubna," uvedla.

Praha je zřizovatelem zhruba dvou stovek škol a školských zařízení. Z toho 141 ředitelů těchto zařízení ve funkci působí déle než šest let, a Praha tak podle novely školského zákona mohla vypsat konkurz na jejich posty. Většině z nich metropole mandát prodloužila o dalších šest let, 23 ředitelů ale mělo své posty obhájit. Kvůli pochybení úředníků bude ale město nakonec hledat pouze jednoho ředitele na místo toho, který sám rezignoval.
 
Změna školského zákona, schválená v prosinci loňského roku, nově zavedla pro vedoucí pozice šestileté funkční období. Po uplynutí této doby mohou zřizovatelé vypsat konkurz a vybrat nové ředitele. Doposud měla většina ředitelů pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Možnosti vypsat konkurzy využily i některé městské části, třeba Praha 2, 5 a 7.
 
zdroj: ČTK