Jaké byly nejpopulárnější plastické operace za loňský rok u nás i ve světě?

Lidé u nás i ve světě stále častěji podstupují nejen neinvazivní estetické zákroky ale i plastické operace. Chtějí mít větší prsa, menší nos či méně vrásek. Estetická plastická chirurgie se stala běžnou součástí mnoha lidí. V následujícím článku přinášíme zajímavé statistiky a informace.  

Nejvíce „plastik“ v USA a Brazílii

Na pomyslném světovém vrcholu žebříčku četnosti plastických operacích jsou Spojené státy americké, kde podle Mezinárodní asociace plastických chirurgů (ISAP) bylo jen za minulý rok v USA provedeno přes 4 milióny estetických plastických operací, když k tomu připočítáme i neinvazivní zákroky jako jsou výplně či botox, tak jsme již na čísle přes 15 miliónů zákroků. Podle americké stanice CNN se nejvíce  „chodilo“ na zvětšování prsou, liposukci a zmenšování nosu. Botox si nechalo v USA aplikovat přes 7 miliónu lidí. Nováčkem v populárních zákrocích je labioplastika (operace stydkých pysků), její nárůst se zvýšil až o 39 % oproti roku 2015. Stále populární je také autoaugmentace (zvětšení hýždí vlastním tukem). Nejvíce na plastické operace chodí lidé z Floridy a New Yorku.

Hned za USA je Brazílie, kde se provede ročně přes 2 milióny estetických operací. Brazílie představuje přibližně 12 % všech kosmetických operací prováděných po celém světě. Populární je autoaugmentace tedy zvětšování hýždí, ženy se silnějším pozadím jsou zde vnímání jako symbol krásy. V Brazílii se také často chodí na plastické operace břicha.  

Další v pořadí je Mexiko, Jižní Korea a Japonsko, kde je velmi častá operace očních víček.   Druhou nejpopulárnější operací v Asii je pak modelace čelisti. V Evropě si nejvíce zákroků nechávají lidé dělat v Německu a Itálii.

Jak jsme na to v ČR?

V Čechách již dlouho neplatí, že plastické a estetické zákroky jsou doménou modelek či hereček. Do ordinací začínají chodit lidé mnoha profesí a sociálního statutu. Řada lidí je ochotna si na operaci dlouho šetřit nebo si odepřít i dovolenou. Přední plastický chirurg Roman Kufa říká, že meziroční nárůst operací se na jeho klinice v Praze držel v letech minulých na 15 %, vloni pak dosáhl hranice 20%.  V Perfect Clinic se v posledních letech změnilo pořadí preferencí estetických zákroků. Na první místo se vyšplhaly právě miniinvazivní zákroky, které provádí nově Perfect Clinic Dermatology a omlazující procedury obličeje v injekční, niťové a laserové podobě zde v roce 2017 provedli lékaři 2 500 x. Na druhé pozici se drží zvětšení prsou s 800 provedenými operacemi a následuje v těsném sledu operace víček, nosu a modelace prsou.  Liposukce se propadla až na nějaké osmé místo.  Doktor Kufa si tento propad vysvětluje tím, že česká populace žen je ochotna více sportovat a držet diety, než aby si dobrovolně lehala kvůli nadbytečným kilům na operační stůl.