Hřebejkovy Líbánky míří do kin a na festivaly v Toronru a Pussanu

Hřebejkovy Líbánky odměněné v soutěži karlovarského festivalu Cenou za režii míří od 22. srpna do kin. Budou uvedeny na prestižních festivalech v Torontu a jihokorejském městě Pusan, který je největší filmovou akcí na asijském kontinentu. Po dnešní pracovní projekci v Praze to ČTK řekl producent snímku Viktor Tauš ze společnosti Fog’n’Desire Films. Mezi koproducenty byla Česká televize a také partneři na Slovensku, kde se snímek představí v distribuci o týden později.

"Karlovarské ocenění Líbánkám velice pomohlo a mají před sebou velkou festivalovou budoucnost. Kromě již zmíněných áčkových festivalů počítáme už v tuto chvíli s uvedením na minimálně desítce mezinárodních přehlídek v zahraničí," řekl Tauš. Podle něj už tento snímek koupil mezinárodní prodejce, takže by se měl objevit i v zahraničních kinech.
 
V Líbánkách, které Hřebejk natočil podle scénáře Petra Jarchovského, se oba filmaři vrátili ke vztahovému dramatu reflektujícímu současnost s připomínkou minulosti. Označují je za závěrečný díl trilogie zahájené Kawasakiho růži a rozvinuté v Nevinnosti.
 
Představitelka hlavní ženské role a držitelka pěti Českých lvů, z nichž dva má za výkony ve Hřebejkových snímcích, Aňa Geislerová se karlovarské předpremiéry nemohla zúčastnit - právě před uvedením na tomto prestižním mezinárodním fóru totiž porodila syna Maxe. V Líbánkách účinkovala pod Hřebejkovým vedením už počtvrté a je těsně před natáčením dalšího společného projektu - jde o seriál pro HBO. Příští týden začne točit i s režisérem Vladimírem Michálkem.
 
V Líbánkách Geislerová hraje ženu, která se ve svůj svatební den musí vyrovnat se situací, která může ovlivnit její právě začínající manželství i celý další život. "Scénář tohoto snímku jsem poprvé četla v noci sama doma. Mým prvním pocitem bylo určité napětí a vměšování, jako kdyby mě někdo obtěžoval, a cítili jsem se v ohrožení. Z té hlavní hrdinky jsem zpočátku nebyla příliš nadšená - spíše se mi líbila její sestra, která je taková držkatá a od podlahy, ale nakonec jsem si tam pro sebe to téma našla," řekla Geislerová ČTK.
 
Spolupráce s Hřebejkem nese podle ní v sobě všechny výhody i nevýhody dlouholetého vztahu. Oba se dobře znají a vědí, co od sebe mohou očekávat. "Věděl jsem, že ve scénáři mám dlouhý dopis, který hlavní hrdinka čte v závěru. Navíc říká něco, co v tu chvíli divák už ví. Věděl jsem, že aby to někdo zahrál tak, že to bude vrchol filmu, musí to být herec této úrovně," komentoval výkon Geislerové režisér.
 
Děj psychologickému thrilleru se odehrává v rozmezí pouhých dvou dnů. Nevěsta a ženich Radim, ztvárněný Stanislavem Majerem, tvoří půvabný pár; oba však už prošli neúspěšným manželstvím. Jsou odhodláni zkusit to znovu a přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. Na svatební hostině se však náhle objeví nezvaný host.
 
Podle Hřebejka je příběh cenný v tom, že jeho zápletka není nijak výlučná. Snažili se natáčet chronologicky, což hercům vyhovovalo. Hudbu složil Aleš Březina, režisér po něm prý chtěl jemný doprovod kytary a piána. V dalších rolích se objeví Kristýna Fuitová, Jiří Černý, Jiří Šesták a David Máj.
 
V Ostravě právě dotočil svůj další projekt - komedii na motivy divadelní hry Petra Kolečka Zakázané uvolnění, do níž obsadil Ondřeje Sokola, Zuzanu Stavnou a Janu Strykovou. Premiéru má mít za rok.
 
Autor: ČTK