Hrad obdržel výhrůžný dopis s bílým práškem, byl určen Zemanovi

Pražský hrad dnes obdržel výhrůžný dopis s bílým práškem. Byl adresován prezidentu Miloši Zemanovi. ČTK to sdělila policie. Zeman ve svém sídle ale není, je na návštěvě Zlínského kraje.

Případ je v plné gesci policie, více to komentovat nebudu, řekl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
 
Co bylo obsahem dopisu, není známo. Stejně tak se zatím neví, co bylo oním práškem v dopise. K další expertize si ho převzali hasiči, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Podle mluvčí hasičů Nicol Zaoralové výsledky expertizy mohou být během několika hodin i několika dnů podle toho, o jaký typ látky jde.
 
Případ vyšetřuje policejní prezidium, pod které spadá ochranná služba Hradu. Právě od této služby obdržela policie kolem 10:45 informaci o výhrůžném dopise.
 
Podle odborníka z pražské policie, který se zabývá chemikáliemi a drogami, se v podobném případě nejdřív hlavně zajistí důkazy v okolí nálezu a zaznamená se situace na místě. V případě prezidenta řeší akci jeho ochranná služba. Dnes na místě byli hasiči, policie a pyrotechnici.
 
Musí se také zajistit, aby nikdo nepřišel do kontaktu s látkou, takže nepřipadá v úvahu například ochutnání, jak je to prý občas vidět v televizních seriálech. "To bych toho člověka poslal hned na psychiatrii," dodal policista. Látka by ho mohla usmrtit a pokud je to droga, je intoxikovaný a nepatří v tu chvíli do služby, dodal kriminalista.
 
Další zkoumání chemikálie se odehrají v laboratoři, v tomto případě by to podle něj měl být kriminalistický ústav, který má nejlepší vybavení. Testy mají ukázat, zda je to běžná, či nebezpečná chemikálie, nebo droga a další podrobnosti.
 
zdroj: ČTK