Historicky největší ragbyová akce v ČR je tu!

Již tento týden se v Praze a Říčanech uskuteční 12. ročník Evropského festivalu ragbyových veteránů (European Golden Oldies Rugby Festival - EGORF). Jedná se nejen o největší ragbyovou akci všech dob v České republice, ale zároveň i o největší evropský nesoutěžní turnaj. Na tomto festivalu se proti sobě postaví 30 týmů plných odvážných mužů z celé Evropy, kteří si i přes svůj věk 35+ žádné servítky na trávníku neberou. Krušné chvíle však organizačnímu týmu přinesly v posledních dnech záplavy, které pohltily dvě hřiště RC Mountfield Říčany, kde se mají festivalové zápasy v pátek 14. a v neděli 16. června konat. Třetí hrací hřiště FK Říčany naštěstí leží mimo dosah potoka.

Tento mimořádně prestižní festival pořádá při příležitosti svého 25. výročí spolek českých ragbyových veteránů Old Boys Praha. Z celé Evropy se k nám ve čtvrtek sjede přibližně 900 ragbistů. Sportovní část festivalu pak bude rozdělena do dvou věkových kategorií - Zlaté kategorie pro týmy nad 35 let a Platinové nad 50 let. Zúčastní se týmy z téměř všech hlavních evropských ragbyových zemí a to Francie, Anglie, Wales, Itálie, Rusko, Španělsko, Německo, Švédsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Gibraltar a Česká republika.
 
Osud si však v minulých dnech s nadcházejícím EGORFEM pohrál. Místní potok s názvem Říčanka totiž nemilosrdně pohltil dvě hrací hřiště, kde se mají zápasy odehrát. Voda naštěstí brzy ustoupila a ragbisté začali intenzivně zbylou vodu odčerpávat a hřiště v rámci možností vysušovat. „Před pár dny jsem osobně s presidentem klubu RC Mountfield provedl prohlídku stávajícího stavu hřišť. Potok je naštěstí opět v původním stavu a měl by tak také zůstat. Na obou hřištích začaly potřebné práce. Jsem přesvědčen, že budou trávníky do pátku v perfektním stavu. Samozřejmě, že máme pro případ připravena náhradní řešení, která však nebudou pravděpodobně třeba,“ říká prezident klubu Old Boys Praha a zároveň nejstarší aktivní hráč ragby v České republice pan Slávek Petras, kterému je přes sedmdesát let.
 
EGORF představuje nejen vrcholnou sportovní událost, ale také společenskou. Účastníci se mohou na čtvrtečním zahajovacím a nedělním závěrečném večírku těšit na bohatý doprovodný program. V odpočinkovou sobotu a pondělí je pak pro ně připraven turisticko-poznávací program po Praze a okolí. “Z nadcházející akce jsem nadšený. Tento festival je bez nadsázky vyvrcholením činnosti našeho klubu. Takto velkou akci jsme dosud nepořádali. Těším se zejména na přivítací večírek, kde uvidím jak své staré známé, tak i nové milovníky ragbyové šišky,“ dodává Slávek Petras.
 
Na rozdíl od běžných turnajů je pro festivaly typické, že se nehraje na celkové vítěze. Týmy spolu sehrají sérii přátelských utkání dle náhodného rozlosování v rámci dané věkové kategorie. Vítězi se stávají všichni zúčastnění a nejdůležitější zde není výhra, ale společná radost ze sportovního zážitku a přátelství přesahující hranice států.
 
Klub Old Boys Praha sestavuje pro nadcházející festival dva týmy, ve zlaté kategorii tým Old Boys Praha a v platinové Prague Platinum Turtles, který své šance v turnaji vidí následovně. „Přestože některé týmy známe a herně jsme se s nimi v minulosti již setkali, je těžké odhadnout, kdo bude nejsilnějším soupeřem. Hodně záleží na sestavě, v jaké týmy přijedou. Letos však bude oříškem určitě francouzský tým Cissou Boys Montpellier,“ zhodnocuje za svůj tým Slávek Petras.