Evropské dotace na kulturní projekty bude řídit MMR

Ministerstvo kultury (MK) nezvládá řídit projekty dotované z evropských fondů prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IOP), ty jsou ve skluzu a hrozí ztráta až miliardy korun. Vláda proto na svém včerejším jednání rozhodla, že všechny činnosti spojené s čerpáním těchto peněz převezme ministerstvo pro místní rozvoj. Na kulturní projekty je v rámci IOP vyčleněno zhruba sedm miliard korun. Vyjádření ministerstva kultury ČTK zjišťuje.

MK zpoždění projektů přiznává a vypočítalo důvody, které to způsobily. "Renovace památkově chráněných objektů s sebou nese archeologické nálezy, stanoviska odborných garantů památkové péče a s nimi spojené vícepráce. Zdržení způsobily také problémy doprovázející proces výběru nejvhodnějšího dodavatele," sdělila ČTK ředitelka kabinetu ministra. Pavla Zdráhalová.
 
Dle míry zpoždění se podle ní některé projekty dají označit za rizikové. "Za vysoce rizikové jsou považovány ty, jejichž realizace musí být ukončena nejpozději do konce roku 2014 a zároveň nemají ukončeno zadávací řízení na stavební část. Mezi ně patří revitalizace interiéru chrámu sv. Barbory, obnova hřebčína v Kladrubech nad Labem a vzdělávací a kulturní centrum Broumov," uvedla Zdráhalová. Aktuálně jsou podle ní z 21 podpořených projektů tři ukončeny a další tři budou ukončeny do konce roku. U osmi projektů dosud nebyl vybrán zhotovitel stavebních prací.
 
Resortu kultury MMR vyčítá mimo jiné to, že si nereálně stanovilo harmonogram čerpání, který v loňském roce plnilo jen na 46 procent. Ve skluzu je i letos. "Očekávaná ztráta alokace (přidělených peněz - pozn. red.) činí v roce 2013 až zhruba jednu miliardu korun," upozorňuje MMR.
 
Čerpání evropských dotací v kultuře brzdí také prodlužování administrativních kroků, například oddalování vydání rozhodnutí o udělení dotace, schvalování takzvaných víceprací či faktur. Časté personální změny mají vliv na proměnlivost názorů a stanovisek v podobných věcech. Ministerstvo kultury prý také nerespektovalo stanoviska Řídícího orgánu IOP, jímž je právě MMR.
 
Vláda proto ministerstvu kultury uložila dokončit rozpracované činnosti v administraci evropských dotací, zpracovat analýzu jednotlivých projektů a připravit převod peněz na financování projektů včetně kompletní dokumentace na MMR. V minulosti byla agenda evropských dotací na MMR převedena i z resortu vnitra.
 
Integrovaný operační program je zaměřený na rozvoj IT ve veřejné správě, služby v oblastech sociální integrace, veřejného zdraví a zaměstnanosti, národní podporu cestovního ruchu a využití kulturního bohatství. Pro stávající programové období 2007 až 2013 je na to vyčleněno až 1,58 miliardy eur (zhruba 41 miliard korun). Projekty v oblasti kultury vybralo MK, které nastavilo minimální cenu projektu na 100 milionů korun - tím v podstatě vyřadilo jiné než ty s účastí státu.
 
Pod heslem Vracíme památky do života peníze jdou zejména na rekonstrukce velkých historických objektů. MK čelilo kritice, že opraví památky, ale málo přitom myslí na jejich budoucí využití. Podpora infrastruktury musí být podle odborníků doplněna podporou podnikání, rozvoje dovedností a kompetencí. Právě to ale výraznou podporu MK dnes nemá, od roku 2009 ministerstvo snižuje podporu živému umění, které by právě mělo přinášet náplň do památek a objektů nákladně opravovaných za evropské peníze.
 
Autor: ČTK