Dienstbier: Zákaz adopcí homosexuály by měl posoudit Ústavní soud

12. 02 2014 | Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by měl zákaz adopcí registrovanými partnery či partnerkami přezkoumat Ústavní soud. Nynější právní úpravu považuje za "naprosto absurdní" a neústavní. Řekl to v rozhovoru pro ČTK. Zákon registrovaným partnerům nedovoluje adoptovat dítě, svobodní gayové a lesby si ho osvojit můžou. 

"Homosexuálně orientovaný člověk může adoptovat dítě, ale přesně do okamžiku, než uzavře registrované partnerství. Jaký legitimní zájem sleduje ten zákaz adopce registrovanými homosexuálními páry, jestliže obecně i homosexuál může adoptovat dítě, proč ne ten, který je v registrovaném partnerství? To si myslím, že je naprostá absurdita," uvedl Dienstbier. Dává za pravdu organizacím na ochranu lidských práv, podle nichž je úprava neústavní. 
    
Dienstbier míní, že politická debata o případném zrušení zákazu bude ale složitá. "Těžko se bude hledat vůle pro řešení. Bylo by velmi žádoucí, aby takovou věc přezkoumal Ústavní soud," uvedl. 
    
Lidové noviny před nedávnem napsaly, že se Česko chystá kvůli nemožnosti adoptovat děti zažalovat první registrovaná lesbická dvojice. Partnerkám vadí, že si nemohou osvojit ani biologického potomka svého protějšku, přestože ho vychovávají od narození. 
    
Politická diskuse o osvojení vlastního dítěte partnera či partnerky by mohla být podle Dienstbiera jednodušší. Podle výsledků posledního sčítání lidu v domácnostech dvojic gayů a lesbických žen vyrůstalo přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u "nesezdaných" párů. Ve skutečnosti by počet mohl být ale vyšší. Statistici vycházeli totiž jen z údajů od lidí, kteří byli ochotni do formulářů informace zanést. 
    
"Ti lidé řeší poměrně složité problémy. To, jestli vůbec ten druhý partner má právo na informace, které se týkají dítěte v nějaké kritické situaci, například v případě úrazu," nastínil ministr. Podotkl, že nastat může až "extrémní situace", kdy biologický rodič zemře. Druhý otec či druhá matka nemají k potomkovi žádný právní vztah. Dítě pak může skončit buď u cizích lidí či v dětském domově, nebo u příbuzných, které vůbec nezná. 
    
Novelu, která registrovaným umožňovala adoptovat potomka svého partnera či partnerky, připravila loni na jaře skupina poslanců. Kvůli pádu Nečasovy vlády a rozpuštění Sněmovny ale spadl návrh pod stůl. 
    
Dienstbier si dokáže představit i diskusi o tom, že by v ČR mohly umělé oplodnění podstupovat ženy bez muže. Česko za to už dřív kritizovaly mezinárodní lidskoprávní organizace, úprava neumožňuje zákrok lesbickým párům a léčbu neplodnosti odpírá i samotným ženám. "Lidé, kteří chtějí tuto situaci vyřešit, tak ji řeší v zahraničí. Debata je zcela legitimní. Je nutné nastavit pravidla, aby to dávalo smysl," míní ministr. Očekává, že v diskusi "budou padat stejné argumenty a ve hře budou stejné stereotypy" jako v případě adopcí homosexuály. 
    
V minulosti se o změnu snažil exministr Tomáš Julínek (ODS). S návrhem neuspěl, a to hlavně kvůli lidovcům v tehdejším kabinetu. 
 
zdroj: ČTK

Čtěte více

Nájemní bydlení je na vzestupu, PSN proto připravuje velké projekty v Praze

V České republice chce většina domácností bydlet ve vlastní nemovitosti. Jenže za poslední dobu se kvůli vysokým cenám bytů a domů, menší dostupnosti hypoték, extrémní inflaci a stejně tak kvůli ...

Vyjádření starosty Ralska k záměru ministerstva obrany získat zpět letiště Hradčany

Bohužel se stalo to, čeho jsme se obávali. Nejprve ministerstva obrany a zemědělství zabránila dlouho chystanému převodu pozemků v bývalém vojenském prostoru Ralsko mezi Lesy ČR a Vojenskými Lesy ...

Rezidenční projekt Bohdalecké kvarteto má hotovou hrubou stavbu

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, dokončila hrubou stavbu energeticky úsporného projektu Bohdalecké kvarteto. Rezidenční areál zahrnuje 183 bytů se zdravým vnitřním ...

YIT v Česku poprvé s partnerem: do projektu Vesi Hostivař vstupuje RSJ Investments

Developerská společnost YIT poprvé v historii svého působení v České republice vstoupila do partnerství při financování svého projektu. Na realizaci rezidenčního areálu Vesi Hostivař se bude ...

Skupina Realism koupila pozemek v pražských Holešovicích. Připravuje zde nový bytový projekt

Letos na podzim koupila developerská skupina Realism pozemek o rozloze téměř 1 200 m2 v ulici U Měšťanského pivovaru, kde plánuje v následujících letech postavit bytový dům s podzemními ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO