Dienstbier: Zákaz adopcí homosexuály by měl posoudit Ústavní soud

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by měl zákaz adopcí registrovanými partnery či partnerkami přezkoumat Ústavní soud. Nynější právní úpravu považuje za "naprosto absurdní" a neústavní. Řekl to v rozhovoru pro ČTK. Zákon registrovaným partnerům nedovoluje adoptovat dítě, svobodní gayové a lesby si ho osvojit můžou. 

"Homosexuálně orientovaný člověk může adoptovat dítě, ale přesně do okamžiku, než uzavře registrované partnerství. Jaký legitimní zájem sleduje ten zákaz adopce registrovanými homosexuálními páry, jestliže obecně i homosexuál může adoptovat dítě, proč ne ten, který je v registrovaném partnerství? To si myslím, že je naprostá absurdita," uvedl Dienstbier. Dává za pravdu organizacím na ochranu lidských práv, podle nichž je úprava neústavní. 
    
Dienstbier míní, že politická debata o případném zrušení zákazu bude ale složitá. "Těžko se bude hledat vůle pro řešení. Bylo by velmi žádoucí, aby takovou věc přezkoumal Ústavní soud," uvedl. 
    
Lidové noviny před nedávnem napsaly, že se Česko chystá kvůli nemožnosti adoptovat děti zažalovat první registrovaná lesbická dvojice. Partnerkám vadí, že si nemohou osvojit ani biologického potomka svého protějšku, přestože ho vychovávají od narození. 
    
Politická diskuse o osvojení vlastního dítěte partnera či partnerky by mohla být podle Dienstbiera jednodušší. Podle výsledků posledního sčítání lidu v domácnostech dvojic gayů a lesbických žen vyrůstalo přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u "nesezdaných" párů. Ve skutečnosti by počet mohl být ale vyšší. Statistici vycházeli totiž jen z údajů od lidí, kteří byli ochotni do formulářů informace zanést. 
    
"Ti lidé řeší poměrně složité problémy. To, jestli vůbec ten druhý partner má právo na informace, které se týkají dítěte v nějaké kritické situaci, například v případě úrazu," nastínil ministr. Podotkl, že nastat může až "extrémní situace", kdy biologický rodič zemře. Druhý otec či druhá matka nemají k potomkovi žádný právní vztah. Dítě pak může skončit buď u cizích lidí či v dětském domově, nebo u příbuzných, které vůbec nezná. 
    
Novelu, která registrovaným umožňovala adoptovat potomka svého partnera či partnerky, připravila loni na jaře skupina poslanců. Kvůli pádu Nečasovy vlády a rozpuštění Sněmovny ale spadl návrh pod stůl. 
    
Dienstbier si dokáže představit i diskusi o tom, že by v ČR mohly umělé oplodnění podstupovat ženy bez muže. Česko za to už dřív kritizovaly mezinárodní lidskoprávní organizace, úprava neumožňuje zákrok lesbickým párům a léčbu neplodnosti odpírá i samotným ženám. "Lidé, kteří chtějí tuto situaci vyřešit, tak ji řeší v zahraničí. Debata je zcela legitimní. Je nutné nastavit pravidla, aby to dávalo smysl," míní ministr. Očekává, že v diskusi "budou padat stejné argumenty a ve hře budou stejné stereotypy" jako v případě adopcí homosexuály. 
    
V minulosti se o změnu snažil exministr Tomáš Julínek (ODS). S návrhem neuspěl, a to hlavně kvůli lidovcům v tehdejším kabinetu. 
 
zdroj: ČTK