Demonstranti žádají odchod vedení MMR kvůli stavebním předpisům

Účastníci demonstrace na podporu Pražských stavebních předpisů z řad architektů, stavebníků, projektantů a studentů žádají rezignaci ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, ředitele jejího odboru poradců Lukasze Krynského a ředitelky odboru stavebního řádu Marcelu Pavlovou kvůli pražským stavebním předpisům. Městu radí odmítnout pozastavení předpisů ministerstvem a nechat rozhodnout Ústavní soud. Na demonstraci na podporu vyhlášky se před magistrátem sešlo asi 250 lidí.

Zastupitelé toto téma na programu svého dnešního jednání nemají, přestože se opozice snažila ho doplnit. Stalo se proto tématem několika interpelací občanů. Demonstranti i s transparenty přišli do sálu zastupitelstva. Odpovědi primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je neuspokojily.
 
Nové stavební předpisy začaly platit v říjnu loňského roku, jejich platnost ministerstvo pozastavilo před několika dny. "Za ty při pracovní dny už známe případy, že se musí předělávat projekty. Začíná být zřejmé, že dojde i k finančním ztrátám," řekl jeden z organizátorů, architekt Josef Smutný.
 
Podle pořadatelů shromáždění by magistrát měl odmítnout zrušení předpisů ze strany MMR a vrátit předpisy v platnost. Ministerstvo by pak muselo požádat o rozhodnutí Ústavní soud. Náměstek primátorky pro územní rozvoj na demonstraci řekl, že novelu stavebních předpisů předloží na příští, nejpozději přespříští zasedání rady.
 
Samotná příprava, připomínkování a notifikace novely Evropskou komisí, kterou žádá ministerstvo, bude podle Stropnického trvat zhruba půl roku od rozhodnutí rady. V současné době do schválení novely platí obecné stavební předpisy po celou republiku. Podle odborníků ale nejsou pro použití na pražskou aglomeraci vhodné.
 
Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Naopak architekti a developeři změnu přivítali.
 
zdroj: ČTK