Davy Pražanů přilákal den otevřených dveří tunelu Blanka

Nepřetržitý proud lidí směřoval od přeplněných tramvají k tunelovému komplexu Blanka, který má odlehčit dopravě v centru Prahy. Do pět kilometrů dlouhé prohlídkové trasy od dnešních 09:00 lidé vstupovali rampou tunelů v ulici Svatovítská u Vítězného náměstí v Praze 6. Ražená část trasy končí v Troji a pokračuje přes budovaný Trojský most ke stanicím městské hromadné dopravy v Holešovicích.

Příchozí dostávali mapky prohlídkové trasy, na které mohli sledovat, kde se právě nacházejí. Další informace mohli načerpat z panelů i od ochotných průvodců v přilbách a pracovních uniformách.

Cestou měli návštěvníci jedinečnou možnost si prohlédnout strojovnu vzduchotechniky, nejmodernější tunelářské stroje, obdivovat tuny betonu obklopující je ze všech stran a tu a tam nakouknout do sousedního tubusu.
 
Ty nejvytrvalejší, kteří prošli celou trasou, u portálů v Troji čekala autogramiáda olympioniček, plážových volejbalistek Markéty Slukové a Kristýny Kolocové.
 
K mapce byl připojen soutěžní kupon. Mapku i kupon si mohl dát na čtyřech stanovištích trasy každý označit razítkem, po vyplnění osobních údajů ho odevzdat a zapojit se do soutěže.
 
Šťastlivci moli vyhrát přehrávač mp3, fotbalový míč, spací pytel pro dospělé i děti, cyklistickou helmu, baterku či tričko. Nejlákavější byla speciální cena primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody - horské kolo.
 
Den otevřených dveří tunelového komplexu Blanka, na kterém nechyběl ani primátor Svoboda, pořádá hl. m. Praha ve spolupráci se společností Metrostav. Prohlídka, která začala v 09:00, končí v 15:00. Hodinu poté pořádá městská část Praha 6 pro své seniory a méně pohyblivé občany prohlídku tunelu v mikrobusech.
 
Tunel Blanka odlehčí denně centru hlavního města o 70.000 vozidel, řidiči ročně ušetří 1,600.000 litrů paliva a 15 minut jízdy. Ročně by také měl v Praze klesnout počet dopravních nehod o 500.
 
zdroj: ČTK