ČSSD chce odložení druhého pilíře důchodů

ČSSD vyzvala vládu, aby odložila spuštění druhého pilíře důchodového systému o tři roky. Opoziční strana se obává, že ve státním rozpočtu chybí peníze na penzijní reformu, neboť stát vybírá na daních méně, než se odhadovalo. Pokud sociální demokracie uspěje v příštích parlamentních volbách, druhý pilíř může zcela zrušit, nebo významně oslabit, řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.  

Vládě podle něj nevyšel "experiment", který měl státní pokladnu naplnit dodatečnými financemi zvýšením daně z přidané hodnoty. "Vláda ve skutečnosti peníze na druhý pilíř nemá," řekl novinářům Sobotka. "ČSSD proto vyzývá vládu Petra Nečase, aby v zájmu stability veřejných rozpočtů odložila zavedení takzvaného druhého pilíře alespoň o tři roky, nebo ho nejlépe zrušila úplně. Do konce letošního roku na to ještě máme čas," řekl Sobotka.

ČSSD se podle něj obává, že spuštění penzijní reformy v příštím roce by uvrhlo zemi do hlubších ekonomických problémů. "Dokud se druhý pilíř nespustil, je ještě šance zatáhnout za záchrannou brzdu," uvedl Sobotka.

Podle penzijní reformy navržené vládou si lidé budou moci od roku 2013 převádět část sociálního pojištění do tzv. druhého pilíře, tedy na individuální účty u soukromých penzijních společností. Ty mají vzniknout transformací současných penzijních fondů.
 
Sociální demokracie ale s privatizací části státního důchodového systému nesouhlasí. Vadí jí například, že důchodová reforma nebyla založena na širší shodě všech parlamentních stran. "ČSSD si proto vyhrazuje právo v zájmu stabilizace veřejných rozpočtů takzvaný druhý soukromý pilíř buď zcela zrušit, nebo významně parametricky oslabit," řekl Sobotka.
 
Senát ve čtvrtek odmítl novelu, kterou vláda chce v rámci důchodové reformy uspíšit zavedení druhého pilíře penzijního systému už od příštího roku. Koalice bude moci veto horní komory přehlasovat ve sněmovně, potřebovat pro to bude ale nejméně 101 hlasů.
 
zdroj: ČTK