Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Co se děje na letišti Točná?

17. 06 2010 | Návštěvníci letiště i obyvatelé blízkého okolí se ptají, jak je to nyní s letištěm Točná. Tady je odpověď.

Nový majitel chce letiště postupně revitalizovat nejenom pro piloty, ale i pro běžné návštěvníky. V současnosti se pracuje na prodloužení přistávací dráhy z 550 na 800 metrů. Mnoho okolních obyvatel určitě potěší, že projekt asfaltové přistávací dráhy se nakonec realizovat nebude. Letiště zůstane travnaté a ani se nepočítá, v porovnání s minulými lety, s nárůstem provozu. Pro veřejnost se také připravují lavičky a dětské hřiště.

Na letišti se nyní střídají provozovatelé. Aeroklub Točná se stěhuje na letiště Slaný a prodává majiteli své budovy a hangáry. Ty budou opraveny tak, aby se na letiště vrátila atmosféra poválečných let. S tím souvisí i uzavření místní hospody, která je nyní uzavřena. Budovu, ve které je umístěna, čeká totiž kompletní rekonstrukce.

Otevřené však zůstává modelářské letiště, o které se starají členové občanského sdružení Modeláři Točná. Jedinou podmínkou je dodržování provozního řádu a používání reflexní vesty při pohybu na letišti. Na modelářské ploše přibude také v nejbližší době montážní stůl, lavičky a odpadkový koš. Do konce roku by také k letišti měla vést z Cholupic zpevněná veřejná komunikace.

Mnozí návštěvníci také narazili na plot, který je natažen kolem celého letiště. Posekaný trávník a pěkná rovinka vždy lákaly návštěvníky k jízdě na koni, na terénní motorce či čtyřkolce nebo k venčení psů. Podle zákona o civilním letectví a souvisejících předpisech je však pohyb nepovolaných osob po provozních plochách letiště přísně zakázán. Není to žádná novinka - zákaz vstupu na plochu letiště platí již od roku 1948, kdy letiště vzniklo. Minulý provozovatel bohužel neměl dostatek prostředků ani možností, aby pohybu osob po ploše letiště zabránil. Nový majitel však chce letiště provozovat zcela v souladu se všemi předpisy a chce, aby letiště fungovalo jako všechna ostatní v civilizovaných zemích. Tedy tak, že se přistávajícímu letadlu neplete do cesty pes či jezdec na koni.

Návštěvníci letiště také zjišťují, že po téměř padesáti letech, kdy se tam nic nedělo, se dějí věci závratným tempem. Pro lepší informovanost o dění na letišti byly na nejfrekventovanějších místech umístěny dvě informační tabule o celém projektu revitalizace. Po několika dnech však byly bohužel rozkopány. A nebyl to zdaleka poslední čin vandalismu namířený proti snahám udělat na letišti pořádek. Je pochopitelné, ze ti, kdo tuto lokalitu navštěvovali mohou mít ke změnám výhrady. To však nikomu nedává právo ničit cizí majetek. Majitel letiště proto všechny návštěvníky žádá, aby neničili majetek a těšili se na novou podobu letiště Točná.

Pro všechny zájemce o dění na letišti jsou určeny webové stránky na adrese www.tocna.cz.

 

Dráha na letišti byla prodloužena na 800 metrů. Na snímcích je vidět pískování travnaté plochy. Tento povrch dobře odvádí vodu a umožňuje tak používání dráhy i za deštivého počasí.

Diskuse

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO