Česko zahájilo instalaci expozic v pavilonu pro milánské Expo

Čeští organizátoři začali s instalací expozic v národním pavilonu pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. ČTK to dnes sdělila kancelář generálního komisaře české účasti. Přes problémy italských pořadatelů čeští organizátoři počítají, že zkušební provoz pavilonu zahájí 1. dubna, měsíc před plánovaným otevřením Expa. Rozpočet české účasti je přes 180 milionů korun. 

"Od zhotovitele, firmy Koma, jsme 26. ledna převzali pavilon a začínáme s instalací vnitřních expozic. Společnost FullCapacity právě instaluje multimediální systém s živým biotopem studentů ČVUT," uvedla manažerka komunikace Eva Rusňáková. Tato expozice se nazývá Laboratoř ticha a bude zahrnovat 12 metrů čtverečních živého lesa, který s pomocí vyspělých technologií návštěvníkům odkryje tajemství světa rostlin. 
    
Česko mělo ze 145 účastnických zemí jako první hotovou hrubou stavbu pavilonu na milánském výstavišti. Generální komisař české účasti Jiří F. Potužník dodalž, že ČR jako první nejspíš zahájila i budování expozic. "Nevím o žádné zemi, která by již také instalovala exponáty a prováděla finální výmalbu interiéru," poznamenal. 
    
Tématem světové výstavy v Miláně, která začne 1. května a potrvá do konce října, jsou Potraviny pro planetu, energie pro život. Česko chce v Itálii prezentovat hlavně své úspěchy ve vědě a moderních technologiích. 
    
Přípravu Expa ale provázejí potíže, způsobené rozmary počasí a korupčními skandály vyšetřovanými policií, jež si vynutily změny v pořadatelském týmu. Stavba pavilonů řady účastníků tak nabrala zpoždění a ten český podle Potužníka stále není připojen k elektrické ani vodovodní síti. Organizátoři podle něj už připustili, že 1. května možná nebudou všechny expozice hotovy. Ujišťují prý nicméně, že minimálně z 90 procent výstava bude připravena. Svou účast podle Potužníka už zrušily Indie a Lotyšsko. 
 
zdroj: ČTK